Ez köznyelvre lefordítva azt jelenti, hogy amennyiben az EB további változtatásokat ír elő, úgy a Vista nem érkezik időben &8211; Európába. Az Európai Bizottság ugyanakkor másként látja a kérdést. Szóvivőjük elmondta, hogy nem az ő feladatuk zöld utat adni a Vistának a tervezett start dátumáig, hanem a Microsoftnak kell teljes mértékben eleget tennie az érvényes határozatban foglaltaknak, mielőtt kiadja a szoftvert. Hozzátette, hogy a szoftverkonszern csak a múlt héten reagált legutóbbi Vistával kapcsolatos aggodalmaikra, holott korábban is megtehette volna.
Az Európai Bizottság 2004. márciusban 497 millió euró pénzbüntetéssel sújtotta a szoftveróriást monopóliumellenes határozatában, továbbá a Windows Media Player nélküli változatának forgalmazására, valamint szerverplatformjához tartozó kódok versenytársakkal történő megosztására is kötelezte a céget. Ez utóbbinak a vállalat az EB álláspontja szerint azóta sem tett eleget, így idén júliusban egy újabb, ezúttal 280,5 millió euró összegű bírságot is kiszabott az EB. A Microsoft mindkét döntés ellen fellebbezett a bíróságon, ezzel párhuzamosan pedig többször is megerősítette, hogy amíg a határozatok érvényben vannak, (vagy amennyiben úgy maradnak), maradéktalanul igyekszik eleget tenni a bennük foglaltaknak.
Érdekes fejlemény, hogy Chris Heaton-Harris, Sharon Bowles, Peter Skinner és Michal Kaminski európai parlamenti képviselők a héten levelet írtak az EU versenyügyi biztosának, amelyben kijelentik: &8221; A Reuters cikkírója szerint ez kísértetiesen emlékeztet az 1998-as helyzetre, amikor a Microsoft üzleti partnereinek cégvezetői leveleket küldtek az amerikai kormánynak azt kérve, hogy ne gördítsenek monopóliumellenes megfontolásból akadályokat a Windows 98 kiadásának útjába.