Windows folyamatok és szolgáltatások kikapcsolása
Erőforrást spórolhatunk meg, hogy ha kikapcsoljuk a számunkra érdektelen folyamatokat, és ez persze számítógépünk teljesítményére is jótékony hatással lehet. A Windows 7 ehhez az eljáráshoz rendelkezik egy beépített alkalmazással, név szerint a Windows-szolgáltatásokkal, ami a Start menübe begépelt Windows szolgáltatások utasítással indítható el. A felbukkanó ablakban egyszerűen letilthatóak a felesleges dolgok, ilyen például asztali PC esetén a Táblaszámítógép-összetevők, vagy akár az XPS elemek is, de minden felhasználó a saját ízlése és szükséglete szerint dönthet.
Fontos megjegyezni, hogy a cikkben taglalt megoldások nagy része veszélyes lehet az operációs rendszer épségére, akár működés képtelenné is válhat, épp ezért a módosításokat és műveleteket mindig elővigyázatosan, a lehető legnagyobb körültekintéssel végezzük el! A rendszerleíró adatbázisról (registry) minden alkalommal készítsünk biztonsági másolatot, vagy használjuk a rendszer-visszaállítási pont létrehozása opciót!
Ezzel végezvén vegyük szemügyre, hogy Windowsunk milyen szolgáltatásokat futtat. Ezt legegyszerűbben a Win + R billentyűkombinációval előcsalt Futtatás ablakkal tehetjük meg, ahova is írjuk be a services.msc utasítást. A megnyitott ablakban felsorolva megpillanthatjuk a rendelkezésre álló szolgáltatások listáját, amikre kattintva bal oldalon elolvashatjuk a rövid leírásukat is. Minden szolgáltatásnak kétféle állapota lehet, mégpedig Elindítva és semmi, vagyis az utóbbi esetben üres a mező, emellett a következő négy indítási típusba tartozhatnak: Automatikus, Automatikus (késleltetett), Kézi, és Letiltva. A nélkülözhető szolgáltatásokat kiválasztva jobb egérgombbal kattintsunk rájuk, és a menüből válasszuk ki a Tulajdonságok pontot. Ha fut a kiválasztott folyamat, itt állíthatjuk le, és az indítását Letiltva vagy Kézi típusúra változtathatjuk. Amennyiben nem osztunk meg tartalmat külső médialejátszóval, akkor például ilyen szükségtelen folyamat lehet a Windows Media Player hálózati szolgáltatása is.
Automatikusan induló programok konfigurálása
Ezt követően szemrevételezhetjük a Szolgáltatások elnevezésű csoportot is, ahol is célszerű aktiválni "Az összes Microsoft-szolgáltatás elrejtése" opciót a könnyebb áttekinthetőség érdekében, és neki is kezdhetünk a számunkra nélkülözhető elemek kiiktatásának. Amennyiben túlbuzgóságunkban véletlenül kikapcsoltunk valami fontos alkalmazást, mondjuk a hangkártyánk vezérlőpultját, pánikra semmi ok, ugyanezzel a módszerrel bármikor újra indulásra bírhatjuk.
Amennyiben több automatikusan induló alkalmazást szándékozunk letiltani és nem mindegyiknek tudjuk a rendeltetését, vagy csak bizonytalanok vagyunk, célszerűbb egyenként kikapcsolni őket, és újraindítás után megfigyelni a változásokat.
Vizuális megjelenés beállítása
Hibernálási funkció ki- és bekapcsolása
A Windows 7 telepítésekor automatikusan aktiválja a hibernálási funkcióját, és a rendszermeghajtón létrehozza a szolgáltatáshoz szükséges hiberfil.sys állományt, aminek a mérete konfigurációtól függően 2 GB-tól akár 8 GB-ig is terjedhet. Mivel a hibernálási funkcióra főként hordozható gépek esetén van szükség, asztali PC-knél a szolgáltatás letiltásával jelentős szabad lemezterületet nyerhetünk.
A kiszemelt művelet végrehajtásához szükségünk lesz egy rendszergazdai jogosultsággal felvértezett Parancssorra, amit legegyszerűbben a Win + R billentyűkombinációval előcsalt Futtatás-mezőbe begépelt CMD utasítással, majd annak Ctrl + Shift + Enter gombokkal történő nyugtázásával érhetünk el. Az újonnan megérkezett command prompt-ba begépelt powercfg -h off utasítással kapcsolhatjuk ki a hibernálási szolgáltatást, ám ha épp aktiválni szeretnénk, akkor a powercfg -h on parancsot kell bevetnünk.
Indítófájlok optimalizálása
Operációs rendszerünk indításán gyorsíthatunk, ha az úgynevezett boot-fájlok töredezettségét megszüntetjük. Ehhez újra csak szükségünk lesz egy rendszergazdai Parancssorra (az előbbi pontban tárgyalt módon hívható elő), ahova a defrag c: /b /h /u /v utasítást írjuk be.
Gyorsindító eszköztár visszaállítása
Tálca előnézeti képének gyorsítása
A kiszemelt hangolás elvégzéséhez itt már a rendszerleíró adatbázist kell szerkesztenünk, amihez is a Futtatás ablakban adjuk meg a regedit parancsot (bizonyos esetekben az Enter leütése után az UAC megerősítést kérhet). A megnyitott Beállításszerkesztő bal oldalán navigáljunk el az HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Mouse kulcshoz, majd jobb oldalon válasszuk ki szerkesztésre a MouseHoverTime bejegyzést. Azonosítóértéknek alapesetben 400 van megadva, ami mikroszekundumként értendő, így ezt a számot ízlés szerint csökkenthetjük, illetve növelhetjük (0 esetében nincs várakozás).
Gyorsabb rendszerleállás
A befagyott, vagy nem épp fürge alkalmazások szintén jelentősen befolyásolhatják a gépünk leállítási idejét. Ezek a programok szintén jobb belátásra bírhatóak, ha az előbbi esetben használt HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Desktop kulcson belül lejjebb vesszük a WaitToKillAppTimeOut karakterlánc értékét mondjuk 2000-re, ami természetesen szintén milliszekundumként értendő.
Maradjunk továbbra is a Desktop kulcson, és vegyük szemügyre a HungAppTimeout karakterláncot (ha nem találnánk ilyet, a fentebb leírt módon létrehozhatjuk). A Feladatkezelőben végrehajtott Folyamat leállítása parancsnál ez az érték határozza meg, hogy a Windows mennyi ideig várakozzon, tehát itt is beállíthatjuk az elviselhetőnek számító 2000-es értéket (két másodperc).
Az AHCI utólagos engedélyezése
Felmerülhet a kérdés, hogy miért is lenne jobb IDE helyett AHCI módra váltani. Az Intel által kezdeményezett AHCI (Advanced Host Controller Interface) a SATA merevlemezek olyan különleges képességeit aknázza ki, mint a teljesítménynövekedést biztosító NCQ (Native Command Queuing), valamint a Hot-Plug és Hot-Swap funkciók, amik lehetővé teszik a háttértárolók menet közbeni csatlakoztatását, eltávolítását és cseréjét.
Amennyiben ezzel a problémával szembesülnénk, és szeretnénk előcsalni számítógépünk AHCI képességét a Windows újratelepítése nélkül, megnyugodhatunk, ugyanis természetesen erre is van sebtapasz a tarsolyunkban. A művelet elvégzéséhez első lépésként állítsuk vissza BIOS-unkat IDE módra, így a rendszerünk már minden gond nélkül elindul. Ezután a regedit paranccsal nyissuk meg a Beállításszerkesztőt, majd navigáljunk el az HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/services/msahci kulcsig, ahol is jobb oldalon nyissuk meg szerkesztésre a Start névre keresztelt DWORD-öt (duplaszó), értékének pedig adjuk meg a 0-t (hexadecimális alappal). Újraindítás után azonnal lépjünk be a BIOS-ba, és itt már nyugodtan aktiválhatjuk az AHCI módot, majd hagyjuk betölteni Windowsunkat. Rendszerindítás után már elégedetten nézhetjük, amint a Windows telepíti az AHCI meghajtókat.
RAID interfész vagy adapter használata esetén szükség lehet még az HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/services/iaStorV, vagy az HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/services/iaStor kulcs felkutatására is, ahol az előbb leírt szerkesztéseket szintén végre kell hajtani.
Zárószó
A cikkben leírt finomhangolásokon kívül természetesen még számtalan trükk létezik, amiket helyhiány miatt ezúttal nem tárgyaltunk, de a leírt megoldásokkal is már jelentősen felgyorsítható és javítható a Windows 7 működése, valamint erőforrásigénye.