A fontosabb codecek az FFmpeg, libmpeg2, és az x264. Az egyes kodekeket összefogó programkönyvtárakban a VideoLAN-Team csapata által fejlesztett demultiplexer kapcsolója választja ki a lejátszáshoz szükséges codecet. A codecek integrálásának és a kapcsoló alkalmazásának köszönhetően a VLC lejátszási és hibatűrési képessége lényegesen jobb, az alkalmazott codecek saját lejátszóinál.
A program egyik különlegessége abban nyilvánul meg, hogy le tudja játszani az éppen letöltés alatt levő vagy zárolt videó fájlokat is, így bármikor betekintést kaphatunk abba, hogy milyen minőségű filmet töltünk, és hogy az-e amire mi gondoltunk.
Támogatja az összes elterjedt hang- és videoformátumot (MPEG1-2-4, MP3, OGG, DivX, AC3, DTS, AAC, FLAC, QuickTime, MOV, Real, H264, WMV stb).
A VLC igen sok esetben lejátssza a félig letöltött anyagokat vagy hibás fájlokat is.
A lejátszás bemenetként, a lejátszandó anyag forrásaként a programban igény szerint használható egy médiafájl, DVD, VCD, SVCD, Audio-CD, tunerkártya, webkamera vagy szinte bármilyen internetes protokoll (HTTP, FTP, MMS, RTP, UDP stb.)
A VLC zárt láncú televízió adásnál különösen fontos tulajdonsága, hogy támogatja a titkosított adatátvitelt, IPv4 és IPv6 szabványokat. A saját adás készítésekor a kiválasztott hang- és videokodek segítségével betömöríthető egy fájlba az adott bemeneti forrás, vagy akár internetes adásként is sugározható a gépről a hálózat felé.
Az otthoni, egy számítógépes felhasználást segítő tulajdonság hogy a beolvasott videó-jelfolyam szükség eset szűrőkkel is módosítható (elforgatás, méretre vágás, fényerő/kontraszt, tükrözés, logo rárakása)
Ha a számítógéphez több kijelző is kapcsolódik, megadhatók a VLC által lejátszott tartalmat bemutató kimeneti megjelenítő, vagy megjelenítők.
A kép a képben funkció segítségével a képernyő sarkában kisebb méretben egy másik csatorna is nézhető. (TV-adásoknál előny).
A VLC szükség esetén videofelvételről képeket is tud készíteni.
A program a használói igényei és esztétikai ízlése alapján többféle grafikus felszínen keresztül is vezérelhető.
A televíziózás felé mutat az a kényelmi szolgáltatás, hogy a VLC által végzendő lejátszásokat Infra-porton keresztül is vezérelhetjük (pl. távirányítóval).
Ha valakinek már fut a VLC egy korábbi változata, és szeretné frissíteni, az alábbi plusz szolgáltatásokat kínálja a program a korábbi változatokhoz képest:
Főleg hálózatos műsorszórásnál, vagy műsor nézésnél jó az adatátviteli adatokkal kapcsolatos statisztikai adatok gyűjtése (Ilyen adatok lehetnek például a kapcsolatok, bitráta, stb.).
Az RTSP protokoll szerint tömörített videók webes felület alatti elérhetőségének biztosítása is a program egyik újdonsága.
Ugyancsak új szolgáltatás a Linux rendszerek alatti DV (Digital Video - Firewire) bemenet támogatása.
A védett tartalmú audió CD-k lejátszását is jelentősen korszerűsítették, javították a fejlesztők.
A lejátszó program új változata a számítógépen keresztüli televíziózást segíti Újabb DVB (műholdas) titkosítási modulok beépítésével, csakúgy mint az MP 4 lejátszás javításával.
A program új szolgáltatása még a Cook (Real audio), XSPF, Podcast támogatás is.
A sokszor nem a legjobb minőségben tömörített videó felvételeket Új videószűrők teszik kezelhetőbbekké, javíthatóbbakká. Ilyen új szűrési szolgáltatások a nagyítás, ˝bluescreen˝ szín átlátszóságához, élkiemelés (rajzfilmes hatás).
Telepítés
Linux alatt a legtöbb programváltozat telepítő csomagjában szerepel a VLC Media Player. Internetről letöltve a használt disztripúzió, Linux változat alatti működéshez, a makefile parancs segítségével fordítható le a program.
A telepítés után a különböző videófájlok a Fájl menü egyes menüpontjaiból nyithatók meg. A megnyitandó fájl, hálózati adatfolyam, lemez, felvevőeszköz kiválasztása ugyanarról az űrlapról történik. Így a megnyitás űrlap kissé bonyolult. Az eligazodás megkönnyítése érdekében építették be a fejlesztők a Fájl menübe négy különböző megnyitási módot. Fájl megnyitásakor a fájlrendszerben böngészve kell kiválasztani a lejátszani kívánt fájlt. Én ezt a lehetőséget az avi típusú videók megtekintésekor szoktam használni. Ha nem magyarul beszél a film, itt töltöm be a kívánt feliratot is. DVD lemez megnyitásakor a lemez menürendszerének átlépésére is lehetőség van. A DVD lemez megnyitásakor a felhasználó a kívánt nyelv használatát, illetve a felirat megjelenítését is be tudja állítani. A lemezmegnyitás szolgál a videó és az audió CD-k megnyitására is. Egy ötödik lehetőség szolgál a könyvtárak megnyitására. Ha könyvtárat nyit meg a felhasználó, akkor a lejátszó program a könyvtár teljes tartalmát lejátssza.
Előfordulhatnak olyan igények is, amikor külső beavatkozás nélkül kell több, esetleg eltérő típusú fájlt megjeleníteni. Az ilyen összetett feladatok elvégzésére a Nézet menü Lejátszólista menüpontjában hozhatók létre lejátszási listák.
Odahaza nemigen fogja senki sem használni, de a VLC Media Player videó kiszolgálóként is beállítható. Egy ilyen, a hálózaton keresztül végzett műsorszórás kivitelezésében segít a Fájl menü Varázsló menüpontja, illetve a Nézet menü VLM vezérlés menüpontja. A hálózati műsorsugárzás mellett lehetséges az adott médiatartalom átkódolása is. Az Átkódolási funkció szintén a Fájl menü Varázsló menüpontja, illetve a Nézet menü VLM vezérlés menüpontja alól érhető el.
Hardverkövetelmények
telepítő fájl mérete: 9,3 MB
igényelt hely a merevlemezen: 32 MB
A lejátszó gyakorlatilag bármilyen multimádiás, hangkártyával rendelkező számítógépen használható. Én egy olyan laptopon is használom, amely processzora 200 MHz órajelű, memóriája 192 MB, a videókártya memóriája 8 MB. A DVD meghajtó hiánya és a csekély, 4 GB merevlemez méret miatt avi filmeket, illetve videócédéket tudok a számítógépen nézni.
Szoftver követelmények
A ma használt operációs rendszerek mindegyikén működik
Egy igen jó lejátszó programról van szó, amely az integrált videó és audió codeceknek köszönhetően a jelenleg elterjedt videó és audió fájltípusok 95%-ával megbirkózik. A program nagy előnye, hogy a különböző lejátszandó médiafájlok kiválasztásának módja jól elkülöníthető. Ha valaki gyakran használ házi készítésű felvételeket, az sem mindegy, hogy van-e lehetőség a lejátszandó kép, illetve hang javítására, vagy sem. Ráadásul mindez ingyenes. A mindennapi használatban probléma a hálózati multimédia áramok megnyitásával lehet, ha valaki nem ismeri a különböző hálózaton áramló multimédia tartalom típusokat, Ez azonban nem a lejátszó, hanem a hálózati multimédia áramok gyengesége, az egyes programoktól függetlenül gondot okozhat. Az igen meggyőző képességek és az áttekinthető kezelőfelület miatt mind a program megjelenését, mind a használhatóságát 10 pontra értékelem egy 10 pontos skála alapján.
Fontosabb adatok
Név: VLC Media Player
URL: www.videolan.org/vlc/
Gyártó: VideolanTEAM
Disztribúció: Windows, Linux, Apple, BeOS stb.
Szint: középhaladó