A PC-k őskorában teljesen megszokott dolog volt, hogy valaki levelet írt egy számítógépen, kinyomtatta, berakta egy borítékba, és postán keresztül elküldte üzleti partnerének, barátjának, ismerősének. Emberünk ismerőse elolvasta a levelet, és mindezt megismételve elküldte válaszát. Páran azonban úgy gondolták, hogy sokkal olcsóbb, gyorsabb és környezetkímélőbb lenne, ha az egész körforgásból kihagynák a papírt.
Először összekötöttek pár számítógépet, később hozzákapcsoltak még néhányat, míg lassan az egész világot összedrótozták. Nagy nemzetközisége miatt el is nevezték a dróthalmazt Internetnek. Ez a hálózat nem csak leveleket tudott továbbítani, hanem nagy méretű információhalmazt is el tudtunk rajta helyezni. Az írott információ mellett természetesen képekkel lehetett még vonzóbbá tenni az itt elhelyezett szerzeményeinket. Na, körülbelül itt volt az a pont, amikor a nyomdák falai közül kitörtek a képszerkesztő programok.

A grafikai megjelenítésnek két módja létezik, természetesen két teljesen különböző fajtája. A teljesség végett úgy érzem, szót kell ejteni erről a két módszerről, különbségükről, előnyeikről, hátrányaikról. Az egyik ilyen módszer a pixelgarfikus megoldás. Ebben az esetben a képet adott -felbontástól függő- méretű pontokra bontják, és minden pontnak megadják a színét. Ezt a módszert a bonyolult képeknél (fényképek) használják. A másik megoldás a vektorgrafikus. Itt a képpontok helyét egy-egy matematikai függvénnyel határozzák meg. Ebből talán már látszik, hogy akkor célszerű használni, ha geometriai formákat hozunk létre, éles kontúrokkal szeretnénk dolgozni. Azonban a legnagyobb különbség a nagyításnál mutatkozik meg. A vektoralapú rajzainkat a végtelenségig nagyíthatjuk minőségromlás nélkül, hiszen a gép minden esetben újraszámolja a pont megjelenítési helyét, míg a képpontos megoldásnál a képünk egy idő múlva kipixelesedik.

A ma piacon található rajzoló és képszerkesztő szoftverek között jobbnál jobb programokat találhatunk. Gondoljunk itt a nagy öregekre: Adobe Illustrator, Corel Draw, Macromedia Freehand. Azonban létezhetnek olyanok is, akik nem a nyomdai előkészítés világában dolgoznak, nincs szükségük e programok nyújtotta profi grafikusi megoldásokra, vagy esetleg nem szándékoznak 600 dollárt kiadni egy szoftverért. Ezt a vásárlói kört célozta meg az Ulead, amikor útjára bocsátotta a Photoimpact-et, ami immáron a hetedik verzióhoz érkezett. Már a nyitóképből kiderül, hogy a tervezők három fő irányvonalat jelöltek ki programjuk elkészítésénél. Teljeskörű segítséget kívánnak nyújtani digitális fotóeszközeink kezelésénél, a képek lementésénél, kategorizálásánál, tárolásánál. Tovább erősítik a grafikai irányvonalat is, rengeteg kényelmi funkcióval, számtalan effekttel segítve grafikusi kibontakozásunkat. Újdonságképpen pedig megpróbálnak betörni a webszerkesztés világába is. A program leginkább a pixelgrafikus módszert részesíti előnyben, ezért leginkább azoknak ajánlom, akik fényképekkel, komplex képekkel szeretnének foglalkozni.
Fotókezelés
Természetesen a program közvetlenül fogad képeket digitális kameráról és szkennerről, viszont megtehetjük, hogy a kép egy részletét nyitjuk csak meg szerkesztésre, így egy nagy méretű fotó nem foglalja a memóriánkat egy piros szem eltüntetése miatt. A program rendelkezik minden olyan fotószerkesztői funkcióval, amit már más programokból ismerhetünk (élesség, kontraszt, stb.), de a beépített effektek nagy száma miatt módosítási lehetőségeink a végtelenhez közelednek. Egy lépésben kerettel láthatjuk el képünket, villámcsapással sújthatjuk a házunkat, vagy akár eltüntethetjük a nem kívánt pattanásainkat az arcunkról. A program nagy hangsúlyt fektet meglévő képeink tárolására, rendszerezésére. Albumot készíthetünk fotóinkról, amit rögtön HTML formátumban is elmenthetünk, megspórolva magunknak a webszerkesztői munkát. Ezekhez a képekhez csatolhatunk hangot vagy videót is, változatosabbá téve albumunkat vele. A Photoimpact lehetőséget nyújt arra, hogy a programból közvetlenül feltölthessük a képeinket az iMria site-ra. Ezt az ingyenes szolgáltatást kifejezetten képek tárolására hozták létre, így nem kell a gépünkön tárolni a képeket, amíg összegyűjtünk egy cd-nyi anyagot. Beépített képlopójának köszönhetően több képet is nyerhetünk egy programból kilépés nélkül. A képlopó érdekessége még, hogy lementhetünk vele egy weboldalt is úgy, hogy az egy képként jelenjen meg nálunk.
Képtervezés
Ebbe a kategóriába azokat a tevékenységeket soroljuk, mikor teljesen üres lapon kezdünk el dolgozni. Létrehozott formáinkat (geometriai, szöveg) többféle effekttel módosíthatjuk. Lehetőség van 3D-s képpé való átalakításra, árnyék hozzáadására, deformálásra és minden fajta mahinálásra, mi szem-szájnak ingere. Minden egyes effekt tulajdonságait megváltoztathatjuk saját ízlésünk szerint, így igazítva azt a teljes képhez. A program rendelkezik 20 beépített animálási lehetőséggel is. Egy Easy Palette nevű eszköztárral könnyítették meg a dolgunkat, ahol rögtön látjuk a kiválasztott effekt hatását úgy, hogy nem kell próbálkoznunk a képünk átalakításával. Képeinket természetesen elmenthetjük többféle formátumban (001, BMP, CLP, CUR, DCS, DCX, EPS, FAX, FPX, GIF, ICO, IFF, IMG, JPG, JPG 2000, MAC, MSP, PBM, PCD, PCT, PCX, PGM, PIC, PNG, PPM, PSD, SP, PXR, RAS, SCI, SCT, SHG, SVG, TGA, TIF, UFO, WBMP, WMF), illetve meglévő formátumainkat konvertálhatjuk oda-vissza. Bár a program alapvetően pixelgrafikus, azért a képeinket vektoralapúként is elmenthetjük.
Web grafikák
Talán a leghasznosabb része a programnak. Annak ellenére, hogy képszerkesztőnek hirdetik, komplett weboldalakat is létrehozhatunk vele HTML, CSS és XHTML formátumokban. Komplett menürendszert alakíthatunk ki oldalunkhoz Java-s gombeffektekkel, azonban ha ezzel sem szeretnénk bajlódni 800 előre definiált menüsablon közül választhatjuk ki a legmegfelelőbbet. Meglepő volt a számomra, hogy olyan web- programozási trükköket beépítettek a programba, ami már egy komolyabb webszerkesztő programnak is díszére válna. Korrektül kezeli a javascriptes beillesztéseket, az imap-et, sőt a linkjeinket is karbantartja, ha azt akarjuk. Olyan embernek, aki hobbiból szeretne webdesign- nal foglalkozni, szerintem tökéletesen megfelel a program, bár kicsit macerás megtanulni kezelését, de ha sikerült, rájöhetünk, hogy egész logikus a felépítése.
Tudom, hogy eddig csak dicsértem a programot, de én nagyon meg voltam vele elégedve. Egy kiforrott, gyerekbetegségektől mentes kis programcsomagot kapunk meg a dobozban, meglepően kedvező áron. Természetesen ne várjon senki csodákat. Ezt a programot nem grafikai-guruknak, nem is HTML-zsonglőröknek készítették, hanem olyan hétköznapi embereknek, akik most kezdtek a témával komolyabban ismerkedni. Ha el kellene helyeznem a programot egy skálán, azért mindenképpen közelebb raknám a Photoshophoz, mint a MS Painthez. Kezelhetőség szempontjából viszont megelőzi a Photoshopot. A leginkább felhasználóbarát grafikai program, amivel eddig összefutottam.
Búcsúzóul azért mondanék egy-két negatívumot is. Nagyobb objektumszám esetén a program elfelejt épeszűen működni. Rajzolás helyett csak teleszemeteli referenciapontokkal a képernyőnket. Persze ez nem akkor fordul elő, mikor még csak éppen hogy elkezdtél dolgozgatni. Amikor már jól benne vagy a tennivalóban, és kezdheted újra elölről. Ennek ellenére csak ajánlani tudom mindenkinek, aki nem halálosan komolyan akar grafikával foglalkozni.