Ez az eszköz tulajdonképpen egy CD-ről vagy Flash drive-ról indítható Linux alapú operációs rendszer, amin számtalan grafikus és karakteres kezelő felületű szoftver található a merevlemezekkel való munkavégzéshez.
A Parted Magic kínálatából néhány program a teljesség igénye nélkül:
Partícionáló programok: fdisk, parted, Gparted (grafikus felületű).
Fáljlrendszer eszközök: dbench, ntfs-3g.
Boot Loader alkalmaások: grub, ms-sys, install-mbr.
Grafikus felületű szoftverek: Chromium, GsmartControl, ISO Master, hardinfo, Mount-gtk.
Parancssori alkalmazások: TestDisk, partimage, partclone, Midnight Commander, ClamAV.
A Parted Magic indításához az alábbi követelményeknek kell, hogy megfeleljen számítógépünk:
Minimálisan egy CD-ROM meghajtó vagy egy USB csatlakozó
i586-os processzor
256MB memória vagy 128MB RAM "Live" módban.
A merevlemezekkel való munkánkhoz először is szükségünk lesz a Parted Magic lemezkép állományára, amit a cikk végén található link segítségével tölthetünk le, tömörített formában. Amint megvan a tömörített ISO állományunk először kicsomagoljuk a ZIP archívumot, majd az így kapott lemezképfájlt kiírjuk egy CD-re.
A frissen elkészült Live CD-t behelyezve a meghajtóba egy újraindítást követően máris a Parted Magic indítóképernyője fogad bennünket (optikai meghajtóról való indításhoz előfordulhat, hogy BIOS-unk beállításán változtatni kell). Már a boot menü megjelenésekor több indítási lehetőséget kínál számunkra: Az első menüpontot akkor válasszuk ha van legalább 192MB memória a számítógépünkben, ekkor ugyanis minden szükséges komponenst betölt az operatív tárba. Második pontot választva pedig csak a legfontosabb elemeket tölti be a memóriába, a többit pedig használat közben fogja betölteni. A harmadik pontot pedig akkor érdemes választani, ha kevés RAM található a PC-ben, ekkor csak a Gparted töltődik be automatikusan a memóriaigényes alkalmazások nem. A negyedik indítási lehetőségként gyengébb grafikus megjelenítéssel tudjuk indítani az OS-t.
Mindezeken kívül lehetőség van a helyi lemezről indítani gépünket, valamint a rendszer újraindítása is választható. Extra lehetőségként felkínálja nekünk a memóriatesztelő (memtest86+), hardver detektáló eszközt (HDT) és az MHDD-t a lemez fizikai hibáinak kiderítésére. További indítási lehetőségként felkínálja a Linux-os RAID eszközök használatát, és a Failsafe menüben csak konzolos módban is indíthatjuk az OS-t.
Alapesetben a Default settings menüpontot választva indítsuk a Parted Magic-et, ezután néhány pillanat múlva elénk tárul a grafikus munkaasztal és máris kezdhetjük a merevlemezekkel való munkánkat.
Információk a számítógépünkről
Linux merevlemezkezelése, meghajtók csatolása
A Linux operációs rendszerek a merevlemezeket úgynevezett eszközállományokkal azonosítják, ezek a /dev mappában találhatók. A 2.6.28-as kerneltől kezdve nincsenek megkülönböztetve az IDE, SCSI, SATA meghajtók (itt a 2.6.32-s kernelt használunk), az összes lemezt sd*1...3,4, stb. néven, az optikai meghajtókat pedig sr0...3,4 stb. ként azonosítja. A fixen beépített meghajtóknál az "sd" megnevezés utáni betű (a, b, c, stb.) megadja hová lett csatlakoztatva a HDD pl.: a IDE0 MASTER lesz a /dev/sda, a IDE0 SLAVE lesz a /dev/sdb ezután jönnek az SATA meghajtók pl.: /dev/sdc. A szám azonosítja a merevlemezen partíciókat, itt 1?4 szám jelenti az elsődleges partíciókat (ebből maximum 4 lehet, beleértve a kiterjesztett partíciót), 5-től fölfele pedig a logikai partíciókat jelöli.
Gparted
Partíciók és HDD-k manipulálásához, a Gparted egy könnyen használható alkalmazás is helyet kapott az operációs rendszerben. A program számtalan fájlrendszertípust támogat pl.: ext2-4, ntfs, reiserfs, fat16, fat32. Segítségével könnyen hozhatók létre és módosíthatók, egyesíthetők a partíciók. Beállíthatók a lemezcímkék, kezelhetők a lemez flag-ek és ellenőrizhetjük a partíciók épségét. Fontos megjegyezni, mielőtt hozzákezdenénk a partíciók manipulálásához a legfontosabb adatainkról készítsünk biztonsági másolatot.
Partíciók biztonsági mentése
A Parted Magic két eszközt biztosít számunkra biztonsági mentések készítésére. Ez a két alkalmazás a Partimage és a Ghost 4 Linux.
A Partimage segítségével biztonsági mentést készíthetünk a merevlemezeink adatairól. Az itt helyet kapott 0.6.8_beta1 verzió az ext2, fat16, fat32, ntfs, HPFS, JFS, XFS, reiserfs fájlrendszereket támogatja. Menteni lehet helyi meghajtóra vagy hálózatra: SAMBA, NFS megosztásra. Támogatja a fájlok adott méretre történő darabolását. A mentési állományokat tömöríthetjük gzip vagy bzip2 használatával.
A G4l szintén egy biztonsági mentő alkalmazás kicsit nagyobb tudással. A mentéseinket elkészíthetjük egy lokális merevlemezre vagy hálózatra is dolgozhatunk FTP tárhelyet, Windows megosztást használva vagy SSHFS fájlrendszeren keresztül. A tömörítésnél szintén választhatjuk a gzip, bzip2 formátumot, valamint a Lzop formát is. A partimage-hez hasonlóan itt is van lehetőség a backup fájlok darabolására. Mindezen funkciók mellett az egyik leghasznosabb lehetőség a programban az MBR és EBR (a kiterjesztett és logikai meghajtók adatait tartalmazza) mentési lehetősége, ezzel a ezzel a partíciós táblák megrongálódása esetén is lesz esélyünk az adataink megmentésére. NTFS fájlrendszer estén használhatjuk az "NTFSclone backup" lehetőséget, ami kisebb állományt generál mint a hagyományos mentés, mivel ebben az esetben csak a fájlok és könyvtárak kerülnek mentésre.
Mentés G4L segítségével
Az alkalmazás indításához használjuk a munkaasztalon levő Ghost 4 Linux feliratú ikont. A mint elindult a program egy figyelmeztetést kapunk, amit érdemes komolyan venni, mert a nem körültekintő használat esetén adatvesztést eredményezhet a használat és csak saját felelősségünkre használjuk a programot.
Amennyiben átgondoltuk a figyelmeztetést, válaszoljunk igennel és kezdhetjük a program használatát. Ezután a főmenüben válasszuk a RAW módot, az almenüben pedig a Local use lehetőséget (ez a legtöbb esetben elegendő a számunkra). Itt az alábbi beállításokat kell megtennünk:
Pick drive: itt azt a partíciót kell megadnunk amire szeretnénk elkészíteni a biztonsági mentésünket.
Confige fájl name: a menteni kívánt állományunk nevét kell megadnunk.
Toggle split: ha engedélyezzük, akkor a készülő állományt fel fogja darabolni a program.
Toggle compression: a tömörítés típusát adhatjuk meg. Itt négy lehetőségünk van: None (nincs tömörítés), gzip, bzip2 (a legkisebb fájlméretet eredményezi, viszont ez a leglassabb), Lzop.
Mielőtt egy ENTER-t ütnénk a Backup menüponton fontos tudni, hogy annak a partíciónak, amiről a mentést készítjük nem szabad felcsatolva lennie, a cél partíciónak, amire készül a mentésünk viszont felcsatolva kell lennie, mégpedig írási joggal. A Ghost 4 linux néha nem megfelelően csatolja fel a cél partíciót, ezért miután kiválasztottuk, hova mentjük a backup állományt kézzel kell ismét felcsatolni a kiszemelt partíciót.
Azért, hogy biztosan írási jogosultsággal csatoljuk a cél partíciót el kell indítanunk az Lxterminal-t (A munkaasztal bal alsó sarkától a harmadik ikon).
Először leválasztjuk a partíciót:
umount /dev/sda5
Következő lépésként ismét felcsatoljuk a partíciót:
mount -t ntfs-3g /dev/sda5 /mnt/local -w
A parancsnál a -t kapcsoló után megadjuk a saját fájlrendszerünk típusát (ntfs-3g, ext2, ext4, vfat), ezt követően a merevlemezünket és a partíciónkat azonosító eszközfájl teljes elérési útja következik (mindenkinek a sajátját kell megadni). A következő paraméternek pedig megadjuk a csatolási pontot, fontos, hogy ez a /mnt/local mappa legyen. Utolsó paraméternek megadjuk a -w kapcsolót, ami engedélyezi a fájlrendszerre való írást.
Backup: ezzel indíthatjuk a menést. A következő képernyőn még rákérdez melyik partíciót akarjuk menteni. Teljes merevlemez mentésére válasszuk a sda, sdb stb. lehetőségeket (ezek után nincs szám). Partíciók mentéséhez pedig az sda1...sda4 stb. pontok közül válasszuk ki a számunkra megfelelőt. Ha mindezzel megvagyunk, akkor már csak meg kell erősítenünk, hogy akarjuk-e a művelet végrehajtását és már indul is a mentés.
Partíció visszaállítása
A visszaállítás minden adatot töröl az adott partícióról, és a mentés pillanatában lévő állapotot állítja vissza! Visszaállításnál hasonlóan kell eljárni, mint mentésnél, annyi különbséggel, hogy a Config filename-nél a mentéskor elkészített fájl elérési útját és helyét kell megadni. A Pick drive-nál válasszuk ki azt a meghajtót, amin a mentéskor készült fájl található. Figyeljünk arra, hogy a Toggle compression pontnál ugyanazt a tömörítést állítsuk be, mint amivel a mentést készítettük. A Restore ponttal indítható a visszaállítás. Természetesen itt is meg kell adni, hogy melyik partícióra állítsuk vissza a rendszert.
Indítórekord helyreállítása
Az MBR visszaállítása is hasonlóan történik, csak nem a Backup pontot kell választani, hanem az MBR-t és ezen belül MBRRESTORE-t ha csak az MBR-t mentettük, az MBRRESTORE2-t, ha MBR-t és EBR-t is mentettük.
Parted Magic letöltése