A presztízsveszteség mellett a termék elszigetelődését jelentő döntés értelmében a maximum 128 processzor együttes vezérlésére képes Windows Server 2003 Compute Cluster Edition csakaz AMD és az Intel egyéb 32/64 bites termékeit támogatja. Az Itanium 2 eddigi története meglehetősen visszás, mivel kezdetben a felfokozott elméleti érdeklődést nem nagyon követték megrendelések.
Ennek volt köszönhető például, hogy a Hewlett-Packard törölte a processzorra épülő munkaállomás-családját. Az Itanium 2 azonban idővel bebizonyította, hogy valódi tartalékokkal rendelkezik, így egyre inkább elismertségre tett szert a szakértők körében, ezt mutatja, hogy az 500 leggyorsabb szuperszámítógépet tartalmazó listán 61 helyett már 87 gép jelent meg Itanium 2 chipekkel szerelve. Az ilyen gépek azonban speciális szoftvert igényelnek, így az elemzők szerint nem könnyű értékesíteni a processzort. Ezt az Intel is elismerte, kijelentve, hogy értékesítéseik elmaradtak a várt szinttől.
A Windows Server 2003 Compute Cluster Edition támogatásának elmaradása újabb szög az Itanium 2 koporsójába. Az elemzők szerint az Intel előbb-utóbb képtelen lesz kitartani a termék mellett, melynek gyártását várhatóan legkésőbb 2007-ben befejezik, és nem is készül belőle újabb változat. A tévútnak tűnő Itanium helyett az Intel várhatóan az x68-as chipekre koncentrál, mint a jóval sikeresebb Xeon sorozat.
Kapcsolódó linkek:
Intel Corporation
Microsoft Corporation