A tervbe vett Vista kiadásokat a Microsoft hivatalosan valószínűleg a két nap múlva kezdődő PDC fejlesztői konferenciáján tárja majd a nyilvánosság elé. A Windows XP-nek jelenleg hat különböző változata van forgalomban: a Starter, a Home, a Media Center, a Professional, a Professional x64 és a Tablet PC Edition.
A két fő kategória jelenleg az otthoni felhasználókat megcélzó Home, illetve az üzleti szférának szánt Professional - ez a megkülönböztetés gyakorlatilag a Vista esetében is megmarad. A hét változat tehát Thurrott szerint a következő:
Windows Vista Starter Edition: Ez a szoftver a mostani XP Starterhez hasonlóan a többnyire csak az olcsóbb rendszereket megfizetni tudó, szoftverkalózkódás által komolyabban fertőzött térségeknek szánják, és egyelőre csak 32-bites verzióban lesz majd kapható.
Windows Vista Home Basic Edition: Ez a kiadás az XP Home Edition utódjának tekinthető, így a kisebb igényű otthoni felhasználóknak, ezen belül például az egy PC-t használó háztartásokban, illetve a vékonyabb pénztárcájúak számára lehet majd ideális megoldás.
Windows Vista Home Premium Edition: A Home Premium Edition a mostani XP Media Center Editionhez hasonló multimédiás alkalmazások mellett még számtalan hasznos funkciót kínál, a DVD-másolástól az integrált Tablet PC működésen át a hálózatba kapcsolt PC-k összehangolásáig vagy a Quattro Home Server támogatásig. Thurott szerint a Microsoft ezt a rendszert szeretné majd a legnagyobb számban értékesíteni, így tulajdonképpen a Home Premium venné át az XP Professional mostani vezető szerepét.
Windows Vista Small Business Edition: A Microsoft egy külön professzionális Windowst szán a kisméretű, külön informatikai személyzettel nem rendelkező vállalkozásoknak ezen a néven. Az otthoni változatokhoz képest ez a szoftver olyan elemeket tartalmaz, mint például a különféle hálózati, biztonsági és adatmentési alkalmazások, vagy a fax- és a szkennervezérlő programok. A felhasználók erről a rendszerről kedvezményes áron térhetnek át a komolyabb Vista kiadásokra.
Windows Vista Professional Edition: Ez az operációs rendszer mindenféle méretű cég számítógépes rendszereihez optimálisan felhasználható lesz, emellett pedig megerősített biztonsági funkciókkal lesz ellátva. A szoftver kompatibilis más gyártók hálózati protokolljaival, és emellett Tablet PC funkcionalitással, illetve Remote Desktop, IIS webszerver, valamint EFS támogatással is rendelkezni fog.
Windows Vista Enterprise Edition: A nagyvállalatok döntéshozóinak és informatikusainak, valamint üzletembereknek kifejlesztett Vista Enterprise olyan különleges funkciókkal lesz ellátva, mint a Virtual PC, a többnyelvű kezelőfelület, és a "Cornerstone" biztonságos adattitkosítási megoldás. Ez a szoftver a professzionális Vista csúcsmodellje.
Windows Vista Ultimate Edition: A korábban "Über-editionnek" hívott Vista Ultimate mindkét kategória összes elemét tartalmazza majd, az egyedi felhasználó igényeire optimalizálva. Emellett még olyan speciális alkalmazásokat is terveznek hozzáadni, mint például egy online "klub" szolgáltatás, amelyen keresztül a felhasználók különféle exkluzív tartalmakhoz férhetnének hozzá. A célcsoportot általában a tehetősebbek csoportján belül főként a videojátékok és multimédiás tartalmak szerelmesei, illetve diákok jelentik.
A Thurott által közölt információk egyelőre nem hivatalosak, így nem tekinthetők a Microsoft saját termékismertetésének. A héten megrendezésre kerülő Microsoft fejlesztői konferencia után valószínűleg első kézből származó értesülésekkel is gazdagabbak lehetünk majd.
Kapcsolódó linkek:
Microsoft Corporation