Mint a Microsoft vállalat egyik szóvivője közölte, a Sasser módosított változatáról, a Sasser E-ről van szó, s hiába figyelmeztetett a Microsoft közvetlenül a Sasser E megjelenése előtt a védőprogramokra, a hatás ugyanaz volt, mint az anyavírusnál: a számítógépek csöndben leálltak, bár az újraindítást még megígérték, hogy megint leálljanak.
Sven Jaschant pénteken vette őrizetbe a rendőrség Bréma környékén, miután a Microsofthoz eddig ismeretlen személytől, vagy személyektől bejelentés érkezett. A Sasser tíz nappal ezelőtt kezdte el pusztító körútját, lehetetlenné téve magán és közületi felhasználók millióinak munkáját. Légitársaságok voltak kénytelenek törülni járataikat, de más vállalatoknál is megbénult a munka, komoly gazdasági károk keletkeztek.
A Sasser úgy fejti ki hatását, hogy a felhasználónak a kisujját sem kell mozdítania, például nem elektronikus postai úton terjed, nem kell a bajhoz gyanús postát kinyitni. A Microsoft 250 ezer dollárt hajlandó fizetni a nyomravezetőnek, mihelyst a fiatalembert elítélik.
A számítógépes szabotázsnak elkeresztelt bűncselekmény elkövetéséért öt év börtönbüntetést is kiszabhatnak, ám Sven Jaschan állítólag még fiatalkorúként követte el akarva-akaratlanul a gonosz csínyt: csak pénteken, az őrizetbe vétel napján töltötte be 18. életévét. Fiatalkorú bűnözőkre a bíróság inkább javító-nevelő célzatú büntetést szab ki.
Öt év elzárásra ítélhetik viszont a Phatbot internetes vírus feltételezett kiagyalóját, akit szintén pénteken vettek őrizetbe a baden-württembergi Lörrach környékén. Az illető állítólag a Sasser vírust használta fel saját vírusának kifejlesztésére. A Phatbot képes adatbázisok feltűnés nélküli kifürkészésére, hasznavehetetlen e-mailek szétküldésére, vagy addig bombázza kérdésekkel a számítógépet, amíg az ki nem purcan.
Németországban olyan feltevések is vannak, hogy Sven Jaschan édesanyjának akart segíteni, a mamának ugyanis meghibásodott számítógépeket megjavító cége van.
Németországban milliós nagyságrendű kártérítési igények benyújtására számítanak, ám egyesek arra is figyelmeztetnek, hogy számos cég ezerszer is meggondolja a kártérítési igény benyújtását. - Az ilyesmi ugyanis rossz fényt is vethet a cég informatikai részlegére, kiderülhet, hogy házon belül is követtek el mulasztásokat - nyilatkozta Jürgen Schmidt a ct számítógépes magazin szakértője.