A Novell 2000 elején kezdte meg a linuxos megoldások felépítését, amikor legfontosabb technológiáját, az eDirectory címtárat Linux-rendszerekre is elérhetővé tette. 2003 áprilisában a cég bejelentette, hogy a NetWare operációs rendszeren futó összes szolgáltatást a jövőben futtathatóvá teszi Linux-kerneleken is, majd augusztusban felvásárolta a Ximiant és annak vezető linuxos munkaállomás-felügyeleti megoldásait.
A Novell és szövetségesei a nyílt forráskód mellett
Az ütem azóta sem csökkent. Szeptemberben a cég bejelentette a Novell Nterprise Linux Services (NLS) nyilvános béta-verzióját, egy olyan megoldásét, amely SUSE Linux és Red Hat rendszereken futva hálózati szolgáltatásokat kínál Linux-környezetben. Cikkünk szempontjából azonban nem az a legérdekesebb, hogy a Novell - meghirdetett stratégiájához híven - egyre több termékét teszi elérhetővé nyílt forráskódú platformon is, hanem hogy ebben a törekvésben más cégek tucatjai és fejlesztők ezrei állnak mellé.
Az IBM, a HP és a Dell egyaránt megvásárolta az NLS technológia licencét, hogy azt tovább értékesítse saját ügyfeleinek. "A Novell globális jelenléte és a vállalati szoftverek területén szerzett ismeretei a SUSE Linux technológiáival kombinálva a Novellt egy csapásra a legerősebb vállalati Linux-szállítóvá teszi" - mondta Szittya Tamás, a Novell Magyarország ügyvezető igazgatója a cég sajtótájékoztatóján.
"A Novell ügyfelei már régóta kértek bennünket, hogy hálózati szoftverünkkel és támogatási rendszerünkkel segítsük a Linuxot. Most még tovább megyünk, a piac egyik legjobb Linux-disztribúcióját kínáljuk. A Linux-rendszerek bevezetése iránt érdeklődő ügyfeleink - akár adatközpontként, akár munkaállomásként szeretnék azokat használni - a Novelltől megkaphatják, amire vállalati informatikai rendszereikben szükségük van. 2004 a Linux éve lesz" - tette hozzá Szittya.
A SUSE Linux termékdivízióvá vált a Novellen belül, amelynek értékesítési és marketingtevékenységét a cég már meglévő, földrajzi alapon szerveződő üzleti egységei és a SUSE Linux jelenlegi értékesítési és marketingszemélyzete látja el. A SUSE Linux mérnökei szorosan együttműködnek a Novell termékcsapatával, hogy a közös fejlesztési tevékenység összhangban legyen. "Elkötelezettségünk a nyílt forráskódhoz kapcsolódik, nem egy általunk értékesített termékhez" - mondta Szittya. "A SUSE Linux és a Ximian felvásárlásával a piac néhány legjobb nyílt forráskódú fejlesztőjét tudhatjuk sorainkban, és ki szeretnénk használni ezeket a képességeket a teljes termékvonal fejlesztésében."
Miután lezárult a Novellnek a SUSE Linux felvásárlásával kapcsolatos akciója, a cég egyedülálló módon teljes Linux-megoldásokat ajánl, hozzá globális műszaki támogatást nyújt, és az új Novell Linux Jogi Védelmi Program (Indemnification Program) keretében további biztonságot kínál vállalati ügyfeleinek. "A Novell elkötelezett a Linux sikere mellett" - mondta Szittya Tamás. "Új jogi védelmi programunkkal lebontjuk a Linux-rendszerek vállalati bevezetése előtt álló korlátokat. A linuxos és más nyílt forráskódú megoldások gyorsan növekedtek az utóbbi években, és a korlátozott használat felől az üzleti szempontból kulcsfontosságú területek felé mozdultak el. Amint azonban a vállalatok stratégiai befektetésre készülnek a Linux-rendszerek kapcsán, szembekerülnek a jogi védelem kérdésével. A Novell Linux Indemnification Program keretében a feltételeknek megfelelő ügyfelek védelmet kapnak a Linux-rendszerekhez kapcsolódó, szellemi tulajdont érintő keresetek ellen."
IBM-befektetés
A SUSE Linux felvásárlásának befejeztével teljesültek a feltételei annak az 50 millió dolláros, az IBM által a Novellbe történő befektetésnek, amelyet tavaly november 4-én jelentettek be. A Novell megállapodást kötött az IBM-mel arról is, hogy az a Novelltől vásárolt licenccel szállíthat SUSE Linux Enterprise Server rendszereket az IBM-szerverekhez. Ez a szerződés új csatornát biztosít a Novell számára az üzleti felhasználók SUSE Linux-rendszerekkel történő ellátásához világszerte. A szerződés részeként az IBM szállíthatja vagy előre telepítheti a SUSE Linux Enterprise Server rendszereket teljes szervertermékskáláján, így az IBM eServer iSeries, pSeries, xSeries és zSeries, valamint a IBM eServer BladeCenter rendszereken. A két cég kiegészítette az IBM SUSE Linuxszal kötött szerződését, és a Novell folytatja az IBM-szerverplatformon futó SUSE Linux-rendszerek fejlesztését és támogatását.
Mindez annyit tesz, hogy mivel az IBM szállíthatja a SUSE Linux Enterprise Server rendszereket szerverszámítógépeihez, könnyebbé válik a Linux megvásárlása, bevezetése és felügyelete, valamint költséghatékonyabb megoldást jelent az ügyfeleknek. A SUSE Linux konfigurációs és telepítéskezelő eszközeivel az ügyfelek az IBM-gépeken futó SUSE Linux-rendszereket könnyebben vezethetik be vegyes hálózati környezetben, így anélkül használhatják ki a Linux költségbeli és a rugalmasság terén mutatkozó előnyeit, hogy feláldoznák a számukra szükséges vállalati szintű képességeket.
"Ez egy fontos mérföldkő, és rendkívüli örömmel tölt el bennünket a Novell-lel - a Linux-világ egyik első számú szállítójával - fenntartott, egyre fejlődő üzleti kapcsolat" - nyilatkozta Jim Stallings, az IBM Linux-üzletágának ügyvezetője. "Fontos, hogy választási lehetőséget biztosítsunk az ügyfeleknek. A Linux vonzó értéket kínál, amelynek segítségével a világ számos üzleti vállalkozása bevezethet olyan nagy léptékű fejlesztéseket, melyek a Linux előnyeit - például az alacsonyabb költségeket, a nagyobb stabilitást és a megnövelt biztonságot - használják ki."
Új partnerek ezrei
A Novell Linux-stratégiájának egyre növekvő iparági támogatását tükrözve rekordiramban lépnek partnerkapcsolatra a Novellel az új szoftverfejlesztők, értékesítési partnerek, valamint független hardver- és szoftverszállítók. Több mint 10 000 fejlesztő csatlakozott a Novell fejlesztői programjához az utóbbi hat hónapban, a cég nyílt forráskódú projektek számára üzemeltetett webhelye, a Novell Forge regisztrált felhasználóinak száma pedig 60 százalékkal gyarapodott 2004 januárja óta. A Novell tovább bővíti kapcsolatait a legismertebb hardverszállítókkal - például a már említett IBM-mel és a HP-vel -, s együttes képzésekkel, valamint egyéb ügyfélközpontú tevékenységekkel egészítik ki meglévő szállítási szerződéseiket. A cég értékesítési partnerei is gyors iramban ragadják meg a Novell Linux-stratégiájának lehetőségeit; az elmúlt év során jelentősen növelték Linux-megoldásokat kínáló üzletágaikat. Ezzel a hatalmas és egyre növekvő, globális gazdasági közösséggel pedig a Novell páratlan erőforrásokat mozgósíthat a Linux-megoldások szállítására világszerte.
Teljes a skála
A SUSE Linux a nagy és kis ügyfelek igényeit egyaránt lefedi szerver- és asztalirendszer-kínálatával. A SUSE Linux Enterprise Server 8 a közepes és nagyméretű cégek számára a legfontosabb hálózati szolgáltatásokat kínálja az adatközpontokhoz szükséges magas fokú elérhetőséggel és skálázhatósággal. A SUSE Linux Standard Server 8 felhasználóbarát felületet és könnyen használható telepítő-, illetve konfigurálóeszközökkel támogatott fájl-, nyomtató-, infrastruktúra-, e-mail, internetátjáró- és alkalmazásszerver-szolgáltatásokat kínál a kisebb cégeknek és részlegeknek. A SUSE Linux Desktop teljes funkcionalitású Linux-környezetet nyújt a végfelhasználóknak, amely e-mail, irodaiprogramcsomag-, webböngésző- és távoli felügyeleti szolgáltatásokat tartalmaz. A SUSE Linux Openexchange Server e-mail, naptár-, feladatkezelő és egyéb csoportmunkaeszközökkel teszi hatékonyabbá a vállalatok működését. A SUSE Linux 9.0 - az otthoni felhasználók számára készült első operációs rendszer, amely kihasználja az AMD Athlon 64 processzor lehetőségeit - a windowsos rendszerekről történő áttérést az NTFS-fájlrendszerek támogatásával segíti, és a gyakorlott felhasználók számára a 2.6 Linux-kernel fejlett képességeit kínálja, melyek egy része a 2.4-es alapértelmezett kernelbe is bekerült.
Kapcsolódó linkek:
Suse Linux, GmBH.