
De miért is egy tesztben mutatjuk be a két telefont? Nos a magyarázat egyszerű, a Ray és az Arc S ugyanazt az Android firmware-t kapta, így a szoftveres felületük megegyezik, valamint hardveresen a két telefon - méretüktől eltekintve - szinte teljesen azonos. Így adott volt a lehetőség, hogy a két készüléket egy cikkben ismertessük meg az olvasókkal, valamint az eltéréseknél külön ki tudunk térni a miértekre.
Az Arc S dobozában a hálózati töltő és a microUSB kábel mellé egy csinos méretű, 8 GB-os microSD kártyát, valamint egy agybadugós sztereó headsetet is kapunk, és az eddigi SE termékektől eltérően egy bőrtokot és egy képernyővédő fóliát is csomagoltak a gyárban. A headsethez többféle méretű műanyag párna is jár, így a mindenki kényelmessé teheti a zenehallgatást.
A Ray doboza kissé szegényesebben van megpakolva, de természetesen hálózati töltőt, microUSB kábelt, headsetet és egy 4 GB-os microSD-t találunk benne a készülék mellett.
Android, feljavítva
Az Androidos telefonok felső szegmensébe tartozó készülékek az Arc S esetében a 2.3.4-es, a Ray esetében pedig a 2.3.3-as szoftververziót kapták, amikor legurultak a gyártósorról. A Ray természetesen bekapcsolás után azonnal felajánlja a frissítést, amit érdemes is telepíteni, hiszen az új verzió több újdonságot is tartalmaz. Mélyebben nem mennék bele a részletekbe, de az egyik Sony Ericsson specifikus újdonságot azért kiemelném, a telepítés után a 3D-s felvételek készítésére is lehetőség lesz. És a frissítésnek itt még nincs vége, már tudjuk, hogy március végén mindkettőre érkezik a 4.0-ás Ice Cream Sandwich, így bizonyára hosszú távon társ lesz még annak, aki ezeket a készülékeket választja.
Az alapesetben telepített alkalmazásokban egyébként is bővelkedik a készülék, hiszen vírusírtóból teljes verziósként a McAfee megoldását kapjuk, de van navigációs alkalmazás is, a WisePilot. Több letölthető tartalmakat menedzselő alkalmazás is helyet kapott, a PlayNow egy store alkalmazás, amiben játékokat, applikációkat, zenéket, képeket menedzselhetünk könnyedén. A LiveWare kezelővel különböző csatlakoztatott hardverek viselkedését állíthatjuk be, például megadhatjuk, hogy ha fülest csatlakoztatunk, akkor a telefon hívásfunkciója legyen kikapcsolva...
A névjegyzék több helyről szedi össze az információkat egy-egy kontakthoz, nem szorítkozik a Google által támogatott adatokra. Így a Facebookot is integrálja a rendszerbe, valamint egy helyre gyűjti az sms, email, hívás adatokat is, amit a profilban könnnyen áttekinthetünk.
Multimédiás területen nem kell szégyenkezniük a készülékeknek, zenelejátszáskor az xLoud technológia dobálja a basszust a fülünkbe, a hangszínt equalizerrel tudjuk állítani. Az FM rádió szériafelszerelés, természetesen az RDS funkció sem maradt ki. A videolejátszó mindennel megbírkózik, de például DivX lejátszáshoz le kell töltenünk a plugint. A flash tartalmak lejátszása a böngészőben akadásmentes, bár a html5 előre törésével ez egyre kevésbé fontos.
Hasonló erő, két méret
Az Arc S külsőleg teljesen megegyezik az előd Arc készülékkel, ami nem baj, hiszen kifejezetten szép eszközről van szó, valamint a méretiben is tökéletesen megfelel a nagyméretű droid telefonok követelményeinek. A 117 grammos telefon 125 X 63 X 8,7 mm méreteivel ideális eszköz a farmer- és öltönyzsebeknek egyaránt. A készülék ívelt hátlapot kapott, amely miatt nagyon jó a fogása, könnyen kézbe simul. A hátlap természetesen nem sok extrát rejt, a 8 megapixeles kamera és a ledvaku mellett egy Xperia feliratot találunk. Az előlap valamivel több lehetőséget rejt magában. A 4,2 hüvelykes méretű, 480 X 854 pixel felbontású LED háttérvilágítású, 16 millió színű TFT kijelző felett a gyártó logója, valamint egy közelségérzékelő kapott helyet. Alul a dedikált gombok húzódnak meg, a középső home gombtól balra a vissza, jobbra pedig a menü gomb kapott helyet.
A készülék tetején a bekapcsoló (és képernyőlezáró) gombot, valamint a HDMI kimenetet találjuk. Sajnos HDMI kábel nem jár a készülékhez.
Pedig a 8 megapixeles, autofókuszos, geotagging-es HD kamerával 1280 X 720 pixel HD videókat, valamint maximum 3264 X 2448 pixel felbontású képeket készíthetünk, amit jó lenne kitenni egy nagy tévére és ott nézni a családi felvételeket. Természetesen a kábel beszerezhető külön.
A Ray kisebb telefon lévén, 3,3 hüvelykes kijelzőt kapott, azonban a felbontása szintén 480 X 854 pixel, és mivel a felület kisebb, a pixelsűrűség még jobb is, mint az Arc S-nél.
A gombok elrendezése itt némileg más, mint a nagytestvér esetében, a hátlapon ugyanazt találjuk, az előlap azonban teljesen eltér. A home gombot egy félkörív veszi körbe, amibe a visszajelző fények kerültek, híváskor és töltéskor, valamint a küönböző notifikációk esetén ez a félkör világít. Valamint a Ray egy másodlagos kamerát is kapott az előlapon a kijelző felett, ami videóhívásoknál bizony elmaradhatatlan!
A kijelzőt a Sony Bravie engine-je segíti, ami szebb képet eredményez és Az Arc S-nél közel 160 fokos betekintési szöget biztosít, a Ray-nél még ennél is jobb 180 fokos ugyanez az adat. A kijelző kellően kontrasztos, a színek néha már túl élénkek is, ami nekem nagyon tetszik, de nem minden esetben tűnik természetesnek.
Az Arc S-ben egy 1,4 GHz órajelű Scorpion processzor mellett egy Adreno205 grafikus chip teljesít szolgálatot, RAM-ból 512 MB jutott, a belső tárhely pedig 1 GB kapacitású. A dobozban található 8 GB microSD-vel egy korrekt kis tárhelyet kapunk.
A Ray kisebb processzorral is beéri, de nem is kell bele nagyobb, az 1 GHz-es Qualcomm Snapdragont itt is egy Adreno205-ös GPU segíti a grafikai megjelenítésben. A RAM azonban a Ray-ben is 512 MB és a belső tárhely mérete is megegyezik.
Az 1500 mAh akkumulátor strapás használat mellett is nevetve kibírja Arc S esetén az egy, míg Ray-nél akár a két napot, ami elég kellemes meglepetés, mert az Androidos telefonoknál ez azért ritkaságszámba megy. Természetesen aktív netezeés és játék mellett pár órás üzemidőnél többre ne számítsunk, de ha normális, vagy annál kicsit több használattal terheljük, akkor bőven bírja a munka- vagy sulinapot. És ebben aktív Wifi, 3G, emailezés, Facebook, Twitter használat és viszonylag sok telefonálás is benne értendő.
Összefoglalás, kinek melyik?
Az Arc S-t nagyon fájó szívvel adtuk vissza a Sony Ericsson-nak, az abszolút csúcs ár / érték arányban. De egy Arc azóta is segíti a napi munkát, enyhítve a hiányt. A Ray pedig az az eszköz, amire a legtöbben, akik kézbe fogták, azt mondták, ez a tökéletes Androidos telefon. Megfelelő méret, megfelelő sebességgel, kompakt kivitelben. Hardveresen pedig szinte mindenben megegyezik a nagy tesóval, sőt az előlapi kamera még egy pluszt is ad. Először azt hittem, a hölgyek fognak sokkal jobban lecsapni rá, de nem ez történt. Férfitársaim sem akarták visszaadni, ha a kezükbe került.
Az Arc S nagyon jó készülék, ha valaki szép formát és erős hardvert keres egy Androidos telefonhoz, és szeretne nagy kijelzőn böngészni, játszani. A Ray pedig annak ajánlható, aki kompakt kivitelben szeretné ugyanezt megkapni, de feláldozza a nagy képernyőt a praktikusság oltárán.
Az Arc S kártyafüggetlenül nagyjából 120 ezer, a Ray pedig 100 ezer forint körüli áron vihető haza a nem szürkeimportból dolgozó shopokból.
Két kitűnő készülék, de sajnos a belbecs elvérzik az Android komoly hibái miatt!
