
Én magam is nagyon vártam a monitor megérkezését, hiszen a nyáron még több alkalom adódik egy kis játékra, ehhez pedig egy efféle monitor remek társként tud szolgálni. Nemrég meg is érkezett a méretes csomag, melyben a megjelenítő mellett jó néhány elem kapott még helyet. Magát a monitort három részből rakhatjuk össze, hiszen külön van csomagolva a megjelenítő, melyet először egy "átkötőelemhez" kell rögzítenünk, majd pedig annak segítségével rakhatjuk össze a talpazattal. Ehhez egy szimpla csavarhúzó is elkél majd, de legalább igazán stabilnak érezhetjük az összeállítást.
Kívülről nyoma sincs a 3D-nek
Maga a monitor tehát ebből a három részből tevődik össze, ám a doboz még jó néhány alkatrészt rejt. No nagy extrákra nem kell számítani, hiszen a szokásos tápegység mellett egy VGA és egy DVI kábelt, valamint egy cd-t és némi papírt rejt a doboz. A tápegységnél sokak számára lehet érdekes, hogy nem a sok típusnál megszokott sima kábeles megoldásról van szó, hanem sokkal inkább egy laptoptöltőhöz hasonlító összeállításról, mely gondnak nem nagy gond, ráadásul előnye is van, hiszen a megszokottnál hosszabb megoldást kapunk így. Itt még kitérnék a talpazatra, melynek formája eltér az átlagos kialakítástól, ráadásul némi színezést is kapunk. Szerintem jól néz ki, de ami a legfontosabb az az, hogy szokatlan és elsőre talán kicsit instabilnak tűnő kialakításával ellentétben nagyon is stabilan is tartja a monitort.
A gombok terén akadt némi kivetnivaló, hiszen a jobb oldal alsó részén elhelyezkedő irányzékok szerencsére valódi gombok, így sötétben is jól ki tudjuk tapogatni őket, azonban semmilyen jelölést nem kapunk, így a menüből kell kitalálni, hogy mi-mire szolgál majd. Térjünk át a monitorok egyik legfontosabb tulajdonságára, a méretre. Az Acer GN246HL 24 hüvelykes méretet kapott, melyről a neve is árulkodik. Ez a méret manapság teljesen átlagosnak mondható, ahogy a Full HD felbontása is, mely a napi feladatok elvégzése mellett játékra is teljesen alkalmassá teszi a terméket. Persze nincs akkora árkülönbség a 24 és 27 hüvelykes megoldások között, így aki többet filmezne, sorozatozna vagy csak szimplán egy fokkal nagyobbat szeretne, az ne álljon meg 24 hüvelyknél. Persze ahogy említettem, szó sincs arról, hogy már a 24 hüvelyk is kicsi lenne, aki 19-ről, vagy 21-22-ről akar váltani, annak egy rövid ideig a 24 is nagynak tűnhet, de mindez csak megszokás kérdése. A méret terén tehát különösebb gamer életérzésünk nem lehet, de ettől függetlenül nem köthetünk bele tesztalanyunkba.
Jól néz ki ez a talpazat
A méret után maga a panel és annak tulajdonsága rejti a második nagyon fontos részletet, hiszen méretegyezés esetén a termék árát is ez befolyásolja a legjobban. Idézőjelben sajnos, az Acer GN246HL is "csak" TN panelt kapott, melynek néhol érezzük hátrányát, de erről majd kicsit később. Beszéljünk először inkább az előnyökről, hiszen ebből gamer szempontból jó pár akad. Azt legtöbben tudjátok, hogy az IPS panelek képminőség és betekintési szög tekintetében sokszor verik a TN panellel szerelt vetélytársaikat, van azonban néhány olyan tulajdonság, melyben inkább az utóbbi technológiát használó monitorok jeleskednek. Ilyen például a frissítési ráta és a válaszidő.
Tesztalanyunk gamer jelzőjét nem igazolhatja jobban az említett két szempontban mutatott értéke, hiszen 144Hz-es frissítési rátához 1 milliszekundumos válaszidő társul, ez pedig igazi gamer monitorrá lépteti elő az Acer GN246HL-t. Az persze már egy másik témába tartozik, hogy ezek az értékek mennyire tesznek minket jobb játékossá, de tudjuk, hogy sok minden fejben dől el és ha elhisszük, hogy a mi monitorunk sokat segít játék közben, akkor sokaknál meg is lesz az eredménye. A dinamikus kontrasztarány 100.000.000:1 értékére sem panaszkodhatunk, ráadásul az átlag 250 és 300cd/m2-es fényerő értékekkel szemben tesztalanyunk 350cd/m2-es fényerővel rendelkezik. Ez a bekezdés rejti tehát a termék gamer mivoltát, mellyel szerintem elégedettek lehetünk.
Na valami ilyesmire költhetünk extraként
A specifikáció mellett maga a képernyő összhatása is nagyon fontos egy monitor esetében. A színekkel nekem semmilyen problémám nem volt, nyilván egy fotós, filmes, vagy pedig 3D-s szakmában ténykedő professzionális felhasználó nem ezt a modellt fogja választani, de sehol nem találkoztam arra utaló jelekkel, hogy az Acer az említett szegmenseket célozná meg. Átlagos usereknek tehát szép képet ad a monitor, egyedül abba köthetünk bele, hogy a TN panel okán a betekintési szög nem olyan nagy, mint a modernebb technológiával szerelt megoldásoknál, valamint itt említeném még meg, hogy nem hogy 90 fokkal elfordítani, de még nagyon dönteni sem lehet a monitort, ami azét egyeseknek zavaró lehet.
Említettem a 3D-s szakmát, melyben ténykedni nem érdemes ezzel a monitorral, azonban magával a technológiával mi is gazdagodhatunk akkor, ha egy ilyen monitort vásárolunk. Tesztalanyunk ugyanis az első olyan 24 colos LED monitor, mely támogatja az NVIDIA 3D LightBoost technológiát. A technológia által még szebb és fényesebb képet kapunk, ám a történethez hozzátartozik némi szomorúság is, hiszen ezt az élményt csak akkor tehetjük magunkévá, ha a monitor mellett beruházunk egy NVIDIA VISION 2 kitre, ami nagyjából 40 000 Ft körül van hazánkban. Persze egyszerre több szemüveget is tud kezelni a monitor, így remek 3D-s partikat nyomhatunk otthon, ehhez azonban ki kell még perkálni a szemüvegenkénti 27 000 Ft-os árat. Így már azért mégsem olyan rózsás a helyzet, nemde?
A csatlakozók kapcsán nem panaszkodhatunk
Ettől függetlenül összességében nem róhatjuk fel ezt negatív tulajdonságnak a monitor számára, hiszen egyfajta extra funkcióról beszélnünk. Ráadásul egy monitor általában hosszú távra kerül beszerzésre, ezért akár 1-2 év múlva a csökkenő kiegészítőárak mellett 3D-s megjelenítővé is varázsolhatjuk pár éves monitorunkat, ami azért nem rossz dolog. Maga a kiegészítőcsomag egyébként úgy lett kifejlesztve, hogy ne gátolja meg a hosszú órákig tartó játékot, így a kényelmi szempontok miatt a beszámolók és a gyártó szerint sem kell aggódnunk. Mivel a Game Channel oldalán vagyunk, ezért megemlítenék néhány nagy nevet, melyek támogatják az említett 3D-s megoldást. Az nVIDIA szerint több mint 600 játék támogatja már ezt a technológiát, melyek között megtalálhatjuk például a Batman: Arkham City, Crysis 2 és L.A. Noire hármast, de a hivatalos oldalon említést tesznek a Battlefield 3-ról és a Max Payne 3-ról is. Ezek alapján elmondhatjuk, hogy igen neves fejlesztői csapatok állnak a technológia mögött, így pedig a jövőre nézve is helytálló a későbbi frissítéses elméletem.
Monitor révén fontos megemlíteni a csatlakozásokat is, ezen a téren pedig hatalmas dicséret illeti a gyártót, hiszen a három leggyakoribb csatlakozás mindegyikével ellátta ezt a modellt. Név szerint kapunk D-Sub, DVI-D és HDMI csatlakozót is, így valamilyen formában szinte mindenki képet nyerhet ki készülékéből. Az említett 3D-s technológiát a DVI csatlakozón keresztül lehet használni, így a HDMI még ekkor is szabad marad, tehát a normál eset mellett a 3D-s felhasználás esetében sincs semmi akadálya a többkészülékes használatnak.
Az összbenyomás igencsak pozitív
Összességében tehát egy nagyon korrekt tudással, sőt előremutató technológiával megáldott monitort ismerhettünk meg az Acer GN246HL személyében, melyre két év garanciát vállal a gyártó, ami szintén nagyon örömteli. Szerencsére az árazásnál is figyelembe vették, hogy bizony komoly ráfordítások esetén használható ki a 3D-s technológia, nélküle pedig "csak" egy gamer monitorról beszélünk, így én nem érzem túlzásnak a nagyjából 74 990 Ft-os hazai árat, ünnepekkor pedig akár még jobb vétel is lehet.
Szép formavilággal és valódi gamer tulajdonságokkal megáldott monitor, a 3D pedig csak hab a tortán.
