Oliver Bowden - Assassin's Creed: Reneszánsz

2011. július 31.
72.1701
Figyelem! Ez a cikk már több, mint egy éves! A benne lévő információk elavultak lehetnek!
Maniac profilja, adatai
Maniac
A legtöbb magyarországi játékos feltehetően abban a tudatban élt, hogy a Witcher franchise alapjául szolgáló Andrzej Sapkowski regény, avagy a Vaják: Az utolsó kívánság hazai megjelenését követően legalább éveket kell várni arra, hogy újfent egy videojátékhoz kapcsolódó könyv láthasson napvilágot. 2011-ben azonban ránk mosolygott a szerencse, hiszen a Fumax kiadónak köszönhetően már beszerezhető az Assassin's Creed-sorozaton alapuló Oliver Bowden regény, amely egyszerűen és nagyszerűen a Reneszánsz alcímmel került forgalomba magyar fordításban.


Ez tehát idén már a második videojátékhoz köthető olvasmányos kiadvány, amit valljunk be bátran, néhány hasonló képregénnyel karöltve meg tudnánk szokni legalább negyedéves gyakorisággal. Ha kellő kereslet lesz az efféle olvasnivalókra, minden bizonnyal a kiadók sem fognak egy percig sem gondolkodni a folytatások, további kötetek lefordításán és megjelentetésén, jelenleg azonban érjük be azzal, ami van, ez pedig az Assassin's Creed: Reneszánsz, ami egy igazán érdekes, kalandos történelmi regény még azoknak is, akik soha nem hallottak a népszerű játéksorozatról.

Ellenben akik már hallottak, netán játszottak is a széria második teljes epizódjával, azoknak egy kicsit unalmas lehet a közel 500 oldalasra hízott cselekmény, hiszen Oliver Bowden nem mást, mint az Assassin's Creed II történetét dolgozta fel a regényben, a prológustól kezdve egészen a fináléig. Személy szerint ilyen téren egy kicsit csalódnom kellett a könyvben, hiszen sokkal szívesebben olvastam volna egy Ezio történetéről szóló mellékszálat, vagy előzményt, netán az első és a második videojáték közötti történéseket feldolgozó írást, de ezt kaptuk, ezt kell szeretni. Hogy szerethető-e a végeredmény? Ettől eltekintve is azt kell mondjam, maximálisan! Jómagam már az Assassin's Creed II kijátszását követően sikeresen elaléltam az ott átélt történettől, hiszen az a rendkívül alaposan kidolgozott, többszálú, vaskos hátterű, de mégis érthető és összefüggő sztori szó szerint eladta, illetőleg szerethetővé varázsolta a játékot, és akkor még nem is beszéltünk a játékmenetről, ami szintén a tökéletes határát súrolta.

Most azonban nem egy játéktesztet írunk, hanem könyvismertetőt, így a játékélményt a lapozgatás jelenti, a történet viszont továbbra is elképesztően szerethető és hihető is egyben. A sztori középpontjában a firenzei Auditore bankárcsalád második fiúgyermeke, Ezio áll, akinek tinédzseréveitől egészen megőszült, megráncosodott, ötvenes éveihez közel járó aggastyán koráig követhetjük nyomon az eseményeket. A történet nem csak folyamatos izgalmat kínál, hanem állandó drámaiságot sugároz az olvasó felé, hősünk tragédiáiba magunk is gyakran beleborzonghatunk, a hozzátartozók, a családi vagyon és a fiatalkor elvesztése folyamatos teherként nehezedik a cselekményre, gyakran a legnagyobb izgalmak közben kell szembesülnünk olyan problémákkal, minthogy az ember milyen halandó. Bár egy videojátékhoz készült eredetileg a történet, az mégis kiválóan megállja a helyét így könyvben leírva is, ami köszönhető Oliver Bowden leleményességének is. Erről azonban egy kicsit később, most lássuk konkrétan a sztorit!

Mint már említettem, a könyv középpontjában Ezio Auditore áll majd, akit tinédzser éveinek legszebb napjain találjuk a könyv kezdetén, az olasz reneszánsz idejében. Ez az időszak azonban nem csak a csodálatos feltalálásokról, a vallási fanatistákról és az elképesztő épületekről szólt, hanem akárcsak a mai korban, a pénzről és a hatalomról is. Mi sem természetesebb, hogy az Auditore család is belekeveredik - hozzátenném gyorsan, hogy ártatlanul - egy a hatalomért zajló harcba, aminek köszönhetően a família összes férfi tagját halálra ítélik. Ezio áldott nagy szerencséje, hogy édesapja megbízásából az elfogatás időpontjában éppen nem tartózkodik otthon, így ő rokonaival ellentétben nem kerül bitóra, ugyanakkor így kénytelen tehetetlenül végignézni, amint édesapját és két testvérét felakasztják. Ezio bosszút esküszik és Mario bácsikájához menekül, ahol hamarosan szembesülni fog azzal, hogy a hatalmi harcok mellett sokkal ősibb szálak húzódnak meg a történések mögött. Ezio megtudja, hogy a háttérben a templomosok és az orgyilkosok évszázadokkal ezelőtt megkezdődött viszályai állnak.

Oliver Bowden - Assassin's Creed: Reneszánsz - 2. kép

Mario bácsikája és néhány menet közben szerzett jó barátja segítségével hősünk évek alatt kitanulja az orgyilkosok fortélyait, ősi tekercsek segítségével rejtett fegyverek kerülnek a birtokába és lassan, de annál biztosabban készen áll arra, hogy beteljesítse végzetét, majd bosszút álljon édesapja és testvérei gyilkosain. A történet alatt az olasz reneszánsz legtöbb nagyvárosába ellátogatunk, utunk során olyan kiváló elmék segítenek majd minket, mint Leonardo da Vinci és Niccoló Machiavelli, mindeközben pedig részesei lehetünk egy olyan utazásnak, amely nem csak egyszerre kalandos és izgalmas, hanem az élet nagy kérdéseit is feszegeti. A könyv azoknak az angolul tökéletesen értő játékosoknak, akik kijátszották az Assassin's Creed II-t, kilencven százalékban semmiféle újdonságot nem hoz majd, azonban azért a maradék tíz százalékért is érdemes lesz kiolvasni mind a 476 oldalt, ugyanis a regényben kibővített reflektációk és folyamatos narráció szövi át a cselekményeket, amelyek egy kis melankóliával és egyértelmű plusszal ruházzák fel az eseményeket.

A játékban például soha nem hallottunk narrátort, a könyvben azonban minden egyes lépés, a falmászások és ami a legfontosabb, Ezio gondolatai is megelevenednek. Rendkívül jó ötlet volt Oliver Bowden-től, hogy beleképzelte magát Ezio fejébe és folyamatosan gondolkodott vele, ezzel egy olyan pluszt adva az egész könyvnek, amiért már érdemes elolvasni azoknak is, akik kijátszották a játékot. Míg ott ugyanis a játékmenet miatt nem volt szükség ilyesmire, addig egy könyvben nyilvánvalóan le kell írni, hogy Ezio mozog, Ezio mit gondol, hogy néz ki és mit csinál. Ezek a monológok pedig szó szerint elképesztőre sikeredtek, az állandóan visszatérő bosszúvágy, a felnőtté válás kérdésköre, az elmulasztott szerelmek által előidézett belső forrongások és egyebek mind-mind olyan pluszt adnak az irományhoz, amelyeket a játék egyértelműen nem tudott közvetíteni felénk. Voltak azonban momentumok, amik kevésbé tetszettek a könyvben!

Az egyik ilyen, hogy néha már frusztráló volt, hogy olyannyira ragaszkodott Oliver a játék cselekményéhez, hogy még azt is leírta nekünk, amikor első ízben kellett mérget vásárolnunk a Leonardo által átalakított tőrünkhöz. Efféle felesleges momentumoktól csak úgy hemzseg a könyv és bár megszokhatók, én jobban örültem volna, ha az író inkább továbbgondolt volna néhány történést, akárcsak a monologizálás közben tette azt. Még jobban szúrta a szememet azonban, hogy gyakran a legizgalmasabb párbeszédek alatt is olasz szöveget fűztek a mondatokba, ami tudjuk jól, hogy így volt a játékban is, de így a könyvben rendkívül frusztráló, hiszen hol fordítják őket, hol nem, mindemellett ha le is vannak magyarosítva, a lábjegyzethez kell pillantanunk ahhoz, hogy értsük miről van szó. Egyértelműen idegesítő volt ez a megoldás, semmiféle gyakorlati haszna nem volt azon kívül, hogy perfektül megtanultam olaszul káromkodni és felszedni egy kurtizánt. Utóbbi mondatban pedig sajnos egy fikarcnyi túlzás sincs...

Mindezek azonban természetesen csak apróságok a teljes regényt nézve, amely fordításilag véleményem szerint maximálisan megállja a helyét, még a kifejezések és minden egyéb meghatározás is éppen úgy került lokalizálásra, hogy az illeszkedjen a videojátékokhoz. A könyv egyébiránt egyszerű, de nagyszerű kivitelezésben látott napvilágot, a borító puha kötésű - fényesen kiemelve Ezio alakját és a feliratokat -, az oldalak pedig hófehérek és megfelelően - véleményem szerint egy kicsit túl - nagy betűtípussal nyomták őket. Összegezve tehát egy olyan regényt kaptak a magyar fanatikusok, amely nem csak a videojátékot ismerőknek lesz érthető és szerethető, hanem mindenki másnak is, aki szereti a történelmi kalandregényeket.

Fontos kiemelnem, hogy a könyvhöz kell egy bizonyos fokú mentális érettség, videojátékos vonatkozása miatt egyáltalán ne kezeljük le, hiszen a cselekmény unalmas lesz azoknak, akik nem képesek majd átérezni az oldalakon felvetett dilemmákat, legyen szó szerelemről, bosszúról, hatalmi viszályokról, életről vagy éppen a halálról. Aki szerette az Assassin's Creed II történetét, vagy aki szeretné megérteni mit játszott végig abban, annak egyértelműen ajánlott olvasnivaló a Reneszánsz.

Így a végére fontos megjegyezni, hogy a könyv utolsó oldalain feltűnik az Assassin's Creed: Testvériség cím is, amelyben folytatódni fog az itt megkezdett cselekmény és minden bizonnyal az Assassin's Creed: Brotherhood videojáték történetét olvashatjuk majd el benne. Ha azzal a kiadvánnyal is képes lesz ilyen minőséget produkálni a Fumax, akkor nem is kérdéses, hogy mennyire várjuk a megjelenést! Addig pedig ki ne hagyjátok a Reneszánszt, hiszen egyetlen Assassin's Creed fanatikus polcáról sem hiányozhat!
8 hozzászólás

BDSAeron

14 éve, 6 hónapja és 18 napja

Zseniálisan írta meg. Lenyűgöző!

válasz erre

Vendég

14 éve, 7 hónapja és 8 napja

Vendég írta:
"Ez tehát idén már a második videojátékhoz köthető olvasmányos kiadvány..."

Kicsit utána lehetett volna járni a dolognak, hogy ne legyen már az első mondatban valótlanság. Nem a második, de nem is a harmadik az AC regény. Idén a Vaják mellett már megjelent a Metro 2033 és egy Halo regény is.
Amikor ezt a cikket írták, ez volt a második ilyen stílusú regény. Okoskatörp...röhögő smiley

válasz erre

Vendég

14 éve, 11 hónapja és 7 napja

"Ez tehát idén már a második videojátékhoz köthető olvasmányos kiadvány..."

Kicsit utána lehetett volna járni a dolognak, hogy ne legyen már az első mondatban valótlanság. Nem a második, de nem is a harmadik az AC regény. Idén a Vaják mellett már megjelent a Metro 2033 és egy Halo regény is.

válasz erre

Vendég

14 éve, 11 hónapja és 9 napja

Hú de jó kis ismertető. Megjött a kedvem az olvasáshoz!mosolygó smiley

válasz erre

Vendég

14 éve, 11 hónapja és 9 napja

Közel 500 oldal, legalább megéri az árát!mosolygó smiley Rendelés lesz belőle.mosolygó smiley

válasz erre

Vendég

14 éve, 11 hónapja és 10 napja

Tetszik, hogy a játékok alapján egyre több könyv jelenik meg. A filmek mellett ezeknek is megvan a helye.

válasz erre

Vendég

14 éve, 11 hónapja és 10 napja

nagyon jo ajanlo tetszik. a konyvet majd elolvasom haveromet o megvette

válasz erre

Vendég

14 éve, 11 hónapja és 10 napja

Beszerzem!mosolygó smiley Nagyon klassz kritika!

válasz erre
Assassin's Creed
1.999 Ft-tól
kövesd a játékot!
 
legutóbbi hozzászólások