Növekvő számban igénylik a felhőszolgáltatásokat a magyar KKV-k

2010. november 11.
2.2961
Figyelem! Ez a hír már több, mint egy éves! A benne lévő információk elavultak lehetnek!
RED profilja, adatai
RED
Egy éven belül megtöbbszörözi számítástechnikai felhőszolgáltatásai felhasználóinak számát az ebben az iparágban úttörő szerepet vivő évi másfél milliárd forintos forgalmat bonyolító BCSS Kft., míg a tavalyi több mint 600 millió forintos árbevételt rendszeresen magas éves kétszámjegyű növekedés mellett produkáló Proserver Kft.

megduplázza szolgáltatásként üzemeltetett virtuális gépeinek számát. A nemrég Magyarországon még az elmélet szintjén emlegetett cloud computing gyors térnyerését a Fujitsu Technology Solutions Kft. egyedülálló üzleti konstrukciója tette lehetővé.

Kovács Zoltán, a szolgáltatási üzletág vezetője sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Fujitsu felhőre optimalizált, egyedülálló portfoliójának berendezéseit a Kft. üzleti kockázat és beruházás nélkül bocsátja az IaaS és SaaS szolgáltatók rendelkezésére. Azok pedig ezáltal kivételesen előnyös feltételek mellett kínálhatják rugalmas, kötetlen és biztonságos infrastruktúra-, valamint szoftverszolgáltatásaikat a többnyire forráshiányos magyar kis- és középvállalatoknak. A "felhő a felhőben" koncepció alkalmazásával a Fujitsu megnyitotta a lehetőségét annak, hogy a hazai vállalkozások azonnal és olcsón jussanak a legfejlettebb infrastruktúrához és alkalmazásokhoz saját rendszerfelügyeleti szervezet nélkül.

A válság időszakában a magyar gazdaság legtöbb szereplőjének nem áll rendelkezésére elegendő forrás informatikai rendszerük színvonalának szinten tartására a hagyományos módon. A megoldást az infrastruktúra beruházások költségét minimalizáló és a működési kiadásokat csaknem megfelező felhő-alapú szolgáltatások igénybevétele jelenti. Strausz János, a BCSS ügyvezető igazgatóhelyettese ezt cége tapasztalata alapján úgy illusztrálta, hogy a Fujitsu technológiájának köszönhetően egy évi 100 millió forintos árbevételű magyar termelő vállalatot már 100 ezer forint havi szolgáltatási díj megfizetésével olyan infrastruktúrához juttatnak, amelyen futtathatók a vállalatirányítási rendszerek vagy más meglévő alkalmazások. Bár a felhő-alapú szolgáltatás nyújtását a vállalat csak az idén nyáron kezdte el, az azt igénybe vevő KKV-k száma az év végére eléri a tízet, a felhasználószám pedig egy éven belül a jelenleginek a tízszeresére növekedhet. Vashegyi Zoltán, a Proserver Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy döntően a Fujitsu technológiájára alapozva, Magyarországon egyedüliként cége nyújt szolgáltatásként valós idejű disaster recovery szolgáltatást egy skandináv székhelyű, magyarországi telephellyel is rendelkező globális vállalatnak. A felhő iránti igény növekedését azzal illusztrálta, hogy indokolttá vált a Fujitsu Primergy BX900 blade infrastruktúra bővítése a szintén szerverparkjukban működő két Primergy BX600 szervermegoldás mellett.

A felhő-alapú számítástechnika iránti igények magyarországi, a szükség által megteremtett növekedése meggyorsíthatja a hazai számítástechnika átlépését az informatika új korszakába, mondta dr. Réger József, a Fujitsu Technology Solution technológiai vezérigazgató-helyettese Budapesten. Szerinte kevesebb, mint öt éven belül megszűnhetnek a klasszikus, azaz az installált és hálózatba kapcsolt számítástechnikai munkahelyek. Teret nyernek a központilag menedzselt eszközök, például a zéró kliensek. Ezek virtualizált környezetben működnek, nincs szükségük processzorokra és merev lemezekre, sem integrált tároló és szoftver rendszerekre: a munkavállalóknak csak a központi adatbankban tárolt saját adataikra lesz szükségük. Mindez csökkenti az adminisztrációs költségeket, mivel az IT részlegnek nem kell egyenként menedzselnie a gépeket.

Kovács Zoltán rámutatott arra, hogy egy gazdálkodó szervezet informatikai költségeinek 80 százalékát a rendszerüzemeltetés emészti fel és a felhőszolgáltatás itt takaríthat meg a legtöbbet. A korábban megszokott kiadásoknál legalább 40 százalékkal kevesebbért feleslegessé teszi a saját rendszergazdai személyzet alkalmazását, miközben rugalmas és gyors hozzáférést biztosít a szükséges alkalmazásokhoz a hozzájuk kapcsolódó licencekkel együtt és még az üzletkritikus alkalmazások használatát is szinte azonnal lehetővé teszi. Mindehhez használat-alapú számlázás kapcsolódik, azaz az informatika mérete a változó igények szerint alakítható a költségvetés függvényében. Ez a szolgáltatás megnyitja az egyértelmű és változtatható szolgáltatási szintek igénybevételének lehetőségét és nagyobb komplexitás mellett csökkenti az informatika alkalmazásának kockázatát is. Egyszóval: az informatika a felhő szolgáltatás révén bekerül a közművek közé, s ugyanolyan üzleti modellben lesz megvásárolható, mint a víz, a villany vagy a kábel tv és az internet. Az informatikai infrastruktúra költségeinek mindössze 20 százalékát képviseli a hardver, ami azonban a mai viszonyok között gyakran a szinten tartás kritikus pontja. A felhőszolgáltatás ebben is áttörést jelent: a szolgáltatásként igénybe vett számítástechnika a cég fejlődésével párhuzamosan bővíthető és szűkíthető.

A Fujitsunak úttörő szerepe van a felhőszolgáltatások feltételrendszerének megteremtésében. A virtualizációs technológiák fejlesztésével, a dinamikus infrastruktúrák létrehozásával, felhőszerverek és felhőre optimalizált adatközpontok megalkotásával, végül a felhőhöz kifejlesztett zéró kliensek gyártásának megkezdésével megteremtette a felhő könnyű, biztonságos és gazdaságos alkalmazásának feltételeit.

A dinamikus infrastruktúra portfólióhoz tartozó FlexFrame for SAP és SAP IT-infrastruktúra-üzemeltetési szolgáltatások soha nem látott szintű hatékonysághoz, rugalmassághoz és reagáló készséghez juttatják a szervezeteket. A komplett, előkonfigurált és előtesztelt FlexFrame for SAP megoldás ésszerű, áttekinthető környezetben biztosítja a szervereket, tárolókat, hálózati eszközöket és az összes szükséges szoftvert).

A dinamikus kocka néven ismert jövőbiztos, rugalmas kialakítású Primergy BX900 S1 egy házban tartalmazza az akár 18 szerverpengéből álló, teljes dinamikus szerverinfrastruktúrát. Dinamikus energiaellátással és hűtéssel, nagyfokú rendelkezésre állással, jó skálázhatósággal és virtualizációs képességekkel fokozza az üzleti reagálókészséget, és ezzel párhuzamosan csökkenti a működés, az energiaellátás és a felügyelet informatikai költségeit.

A Primergy Cloud eXtension szerver újraírja az adatközpontos működés szabályait: soha nem látott skálázhatóságot biztosít a felhő-környezetben és a fogyasztás, a hűtés és az elhelyezés költségeinek optimalizálásával új alapokra helyezi az adatközpont gazdaságos üzemeltetését.

A zérókliens-infrastruktúra csomagok komplett virtuális asztali infrastruktúrát biztosítanak. Ideálisak azoknak a kis- és középvállalatoknak, amelyek a rugalmasság és skálázhatóság megőrzése mellett szeretnének idő- és költségmegtakarítást elérni. A virtualizált környezet felhasználói a hálózaton belül bármelyik munkahelyről azonnal elérik virtuális asztali gépüket, amelynek profilját a rendszer központilag tárolja és frissíti.
1 hozzászólás

DNS

14 éve, 7 hónapja és 6 napja

Szép hosszú cikk, látatlanban is csillagos ötösröhögő smiley

válasz erre
 
legutóbbi hozzászólások
 
marco profiljaKisember001 profilja