/>
Én is óvatosan álltam neki a próbálgatásnak, hiszen fenntartásokkal kezelem mindíg a marketing prospektusokat és a forgalmazó oldalán megjelenő információkat. Azonban tény, hogy most nincs eltúlozva semmi az eszköz adatlapján, ez egy vérbeli gamer eszköz! Na de ne rohanjunk előre, kezdjük az első lépésnél.
Amikor a futárszolgálat munkatársa a kezembe nyomott egy hatalmas dobozt, azt hittem, legalább 4-5 féle egeret kaptunk tesztelésre, akkora volt a pakk. Felbontva azonban láttam, hogy ez maximum 3 egér, hiszen egy nagy adag papír véd egy kisebb dobozt. Ezt is kibontva azonbanmegvilágosodtam! Ez egy egér, de az valami iszonyat igényes köntösben!
A Razer Mamba egy gyönyörűen csomagolt, exkluzív termék benyomását kelti már a dobozban is. Szívem szerint ki sem bontottam volna, hanem kitettem volna dísznek a polcra, annyira impozáns. De aztán győzött a józan ész és következett a boncolás.
Ergonómia és használhatóság
Ami azonnal szembetűnik, a 7 gomb. Az egér felső részén elhelyezett 5 gombon kívül - amelyből egy maga a görgő - a bal hüvelykujjhoz is kaptunk kettőt. A bal oldalon találjuk még a töltöttséget, illetve a dpi-t jelző ledeket. A tenyér alatti részen helyezkedik el a szokáso Razer logo.
A termék nagyon szép formát kapott és tökéletesen illik kisebb és nagyobb kezekbe egyaránt, mindenkinek könnyű használni. A megjelenése nagyon stílusos, a görgő és a dokkoló egység is kék színben pompázik. Az anyaghasználatra általában jellemző a minőség, az egér azon részén, ahol a kezünk érintkezik vele, egy gumiszerű burkolatot kapott, ami biztosítja, hogy gyakorlatilag csúszásmentesen használhassuk még akkor is ha a nagy harcok hevében izzad valamelyest a tenyerünk. A gombok nem recések, a kialakítás finom. A dokkoló és az egér többi része a manapság divatos fényes burkolatot kapta, amely hajlamos ugyan az ujjlenyomatok gyűjtésére, de nem vészesen.
Bár a dobozon nincs feltüntetve a Linux kompatibilitás, a Mamba természetesen tökéletesen működik Ubuntu, vagy egyéb disztribúció alatt is. Ebben az esetben a gyári szoftvert, amit a Windows használók kapnak, nem tudjuk életre kelteni (bár nem próbáltam ki, Wine segítségével lehet, hogy megy), és például a gombok programozását máshogy kell megoldanunk. Merthogy a gombokból 4 programozható, ráadásul úgy hogy memorizálja a beállításokat, tehát ha egy gépen beállítunk a gombokra műveleteket, az más gépen is ugyanúgy fog működni.
A www.razersupport.com oldalról beszerezhető a legfrissebb firmware és a Mamba Configurator nevű program is, amellyel rengeteg dolog beállítható az egér és a dokkoló viselkedésében is. Többek között itt programozhatjuk a gombokat, állítható az egér érzékenysége (100-5600 dpi), a frissítési frekvencia (125 Hz ? 500 Hz ? 1000 Hz), a töltöttségjelző kapcsolható ki / be, valamint beállíthatjuk, hogy a dokkolón és az egéren világítsanak-e a fények. Beállításainkat 5 különböző profilba is elmenthetjük, így akár ennyi felhasználó is be tudja magának állítani a saját kedvére való működést. Alapbeállításként a görgő és a bal, illetve a jobb egérgomb szokásos funkciói mellett a hüvelykujjnál lévő két gomb az előre-hátra navigálására a fent lévő két extra gomb pedig a dpi állítására használható. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy amikor az egérben van a kábel és azt szeretnénk kihúzni, akkor az egér alján található kioldó kapcsolót ne felejtsük el megnyomni. Enélkül ugyanis rángathatjuk a kábelt, az ki nem szabadul soha.
Amikor az egerünk vezeték nélküli módban van, akkor az akkumulátorkímélés érdekében az alján található on / off kapcsoló használatával le tudjuk kapcsolni az egeret, de egyébként néhány másodperc inaktivitás esetében magától is nyugovóra tér. Ebben az esetben ha nagyjából egy percig nem használjuk, akkor mozdításra azonnal reagál, utána pedig mélyebb alvásba szenderül és felkeltéséhez kell egy-két másodperc. Mindenesetre esténként kattintsunk offra, és tegyük dokkolóra.
Egyetlen hátrányát találtam az elmúlt négy hét alatt, amíg aktívan teszteltem, a görgő elkezdett nyekeregni. Amikor pörgetem, nyikorgó hangot ad ki, ami egy ilyen drága egérnél több, mint kellemetlen. Feltételezem azonban, hogy ez egyedi hiba, és garanciában cserélik. Ha mégsem, akkor be fogok róla számolni.
Összességében elmondható, hogy bár egy kifejezetten játékosoknak szánt egérről van szó, tökéletesen használható mind a hétköznapi böngészésre, mind bármilyen munkára, olyanra is ahol nagy precizitásra van szükség, hiszen az 5600 dpi nagyon magas szám. Az egér késése 1ms, ami annyira minimális, hogy említésre is csak azért méltó, mert hihetetlenül kevés. A Razer Mamba nagyjából 130 EUR áron szerezhető be. Csak ajánlani tudom!