
Legújabb tesztünk alanya, az MSI Wind Box DC111 is a helyhez kötött gépek közé tartozik, ráadásul a sokak által kritizált "előre összerakott" gépek csoportjába, azonban egy tetőtől-talpig modern világba való gépről van szó, mely az általános feladatok ellátása mellett a lakás több pontján tehet majd jó szolgálatot a tulajdonosoknak. Ezekre a későbbiekben ki is fogok térni, hiszen én az MSI marketingért felelős csoportjának helyében főként erre alapoznám meg Wind Box gépek kampányát, de természetesen sok asztali gépet is helyettesíteni tud az apróság.
Mérete csak az előnyére válik.
Bizony egy apróságról van szó, hiszen hivatalos méreteit nézve egy 191.8 X 150.93 X 34.94 milliméteres gépről van szó, melyből jó sokat el lehetne rejteni egy szokványos gépház mögé. Súlya is igencsak csekély, ismét a gyári adatra hivatkozva osztanám meg veletek, hogy 900 grammot nyom az általam tesztelt kis kütyü. Nem sokszor emelgettem, hiszen pontos elképzeléseim voltak, hogy milyen terepen teszem próba, de az biztos, hogy nem igazán volt megterhelő átvinni egy másik szobába.
A kis méretekből már azért a számítógépek világában kevésbé otthonos mozgó felhasználók is kitalálhatják, hogy bizony nem találunk majd a gépben egy több mint harminc centiméter hosszú grafikus kártyát és egyéb igazán erős hardvereket, de itt érdemes leszögezni, hogy ez a gép ugyan sokoldalú, ám ennek ellenére van néhány réteg, akik nem igazán tudnának vele mit kezdeni.
Most már tényleg itt az ideje, hogy megismerhessétek a belsőt, ám előtte még egy kicsit a külsőségekről írnék. A ház kialakítására a legjobb szó talán nem is a modern lenne, sokkal inkább az időtálló, no persze ez nem jelenti azt, hogy nem néz ki jól. Nagyon is jól néz ki, a csatlakozások terén miden a helyén van, ennél jobb elhelyezést nem is tudnék elsőre elképzelni. Az ezüst hűtőrácsok is jól mutatnak a fehér házon, a csomagban pedig találunk egy talpat, mely még magasabb szintre emeli a gép összképét. A formán tehát szerintem még egy ideig nem is igazán érdemes változtatni, a belső erősítése azonban sosem árthat.
Természetesen ha a méretekhez és az árhoz viszonyítva nézzük, akkor a mostani belsővel sincs problémám, de a technológia fejlődésével párhuzamosan biztos vagyok benne, hogy számíthatunk majd erősebb gépekre is ebben a kategóriákban. A gépre ragasztott matrica is árulkodik arról, hogy bizony az Intel megoldásaival van tarkítva a gép. Egészem pontosan Intel NM70 chipkészlettel és Intel HD grafikával találkozhatunk a gépben. A processzor személyében pedig egy harmadik generációs Intel Mobile ULV egységet köszönthetünk, mely egy kétmagos Intel Celeron 1037U típus, mely magonként 1,8GHz-en ketyeg. Az Intel által megálmodott komponensekhez csatlakozik még 4GB DDR3-as RAM, mely 1333MHz-re van hangolva. A háttértár szerepe az ilyen gépek esetében szerintem nagyon fontos, az indoklást majd néhány sorral lejjebb ki is fejtem. Az MSI szerintem a géphez legjobban illő, 500GB-os háttértár mellett döntött, ami egy 5400RPM-es, SATA III-as egység.
Egyenesen Hollandiából.
Aki a méreteknél még reménykedett az most már bizonyára nem teszi, de mint már említettem, vannak olyan felhasználók, akik egyáltalán nem keresik a hasonló típusú gépeket. Arra azonban, amire az MSI kitalálta a Wind Box családot, majdhogynem tökéletes megoldást sikerült megalkotniuk a Wind Box DC111 személyében. Azért kicsit nem árt mélyebben belemerülni az összetevőkbe, hiszen mégiscsak ők fogják majd kiszolgálni a tulajdonosok igényeit. Az Intel Atom megoldása természetesen nem olyan erős, mint egy normál gépekbe szánt Celeron egység, így a processzoréhes programokkal dolgozóknak nem igazán lehet hasznos munkaeszköz ez a masina. Ugyancsak elmondható ez a beépített HD grafikáról is, ami az alapvető megjelenítési feladatok mellett sok mindenre nem igazán jó. Az 500GB-os háttértár, mint említettem tökéletes választás, ahogy a 4GB RAM-ba sem lehet belekötni. Összességében tehát elmondható, hogy a gyártó jól választotta meg a komponenseket.
A kis méret ellenére jól el van látva csatlakozókkal a masina, hiszen az első részen 4 darab USB 2.0 csatlakozó és a szokásos mikrofon bemenet, hang kimenet párossal lehet találkozni. A felső részen kapott helyet a praktikus kártyaolvasó, ami tovább szélesíti a felhasználási módok listáját. Az egység az SD, MS és MMC formátummal boldogul el, a legtöbben úgyis SD kártyával rendelkeznek, így panaszra nem lehet okunk. A hátsó rész igencsak zsúfolt, aminek inkább örülni kell, mint szomorkodni. Találunk ott egy VGA és egy HDMI párost, mely természetesen azt a célt szolgálja, hogy képet kapjunk. Örvendetes az USB 3.0 technológia megléte, mely két darab csatlakozóval képviselteti magát. Találunk még LAN csatlakozást, S/PDIF és Line-out csatlakozókat, valamint a tápegységet is itt tudjuk csatlakoztatni a géphez. A tápegység méret is igazodik a gép méretéhez, hiszen egy kicsi egységgel van dolgunk, a kábelezése megfelelő, tehát a legtöbbeknek nem lesz problémája a hosszabbítókkal és hasonló dolgokkal.
A kivesézés után jöjjön tehát a gép gyakorlati alkalmazhatósága, mely messze többet mutat, mint maga a specifikáció. Kezdjük az általános felhasználási résszel, ami ugye egy asztali gép szerepe lenne. Nos az új Wind Box DC111 ezen a téren az említett hardveres összetevők miatt egy komolyabb munkaeszközt vagy gamer gépet nem tud helyettesíteni, azonban egy levelezésre, böngészésre és alapvető irodai feladatokra használt gépet már teljes mértékben ki tud váltani. Persze ezekre a célokra a legtöbb háztartásban akadnak viszonylag régebbi gépek, így új gép vásárlása esetén nem ezek az elsődleges szempontok, azonban egy irodában, egy dolgozószobában, illetve új lakás esetén is érdemes megfontolni egy Wind Box beszerzését erre a célokra.
Pici géphez pici táp jár.
Személy szerint azonban én jóval nemesebb célokra használnám az új Wind Box DC111-et, ami nem lenne más, mint egy multimédiás központ. A teszt során is elsősorban ilyen téren tettem próbára a gépet, hiszen a hozzá adott Windows 8 teljesen jól futott rajta, így különösebb teszteket nem kellett végeznem a gép általános funkcióit illetően. Maradt tehát a multimédia, mely manapság a ház egyre több pontján található meg. Amikor megtudtam, hogy nekem jut az megtiszteltetés, hogy az egyenes Hollandiából érkezett gépet kipróbáljam, már elkezdtem neki helyet csinálni a lenti tv állványon. Szerencsére sikerült is, ráadásul pont maradt egy hely a hosszabbítóban is a tápkábelnek.
Utána pedig már csak a HDMI kábelt kellett az eszközökbe beledugni és a távirányítóval átkapcsolva máris 127cm-en élvezhettem a Windows 8-at. Az USB 2.0 csatlakozók jó szolgálatot tettek a vezeték nélküli eszközök vevőinek, hátulra pedig egy 1TB-os külső meghajtót csatlakoztattam. Ezek után következett a beépített WiFi vevő bekonfigurálása és kész is volt a nappali multimédiás központja. Rögtön neki is álltam böngészni és a YouTube-on barangolni és azt kell mondjam, hogy a laptopon nem igazán néztem azóta videókat. A külső meghajtón tárolt képeket és megvásárolt filmeket is teljes kényelemben néztem, nem kellett pendrive-ra másolgatni és a televízió lassú USB csatlakozóján keresztül lejátszani a filmeket.
Jól mutat a nappaliban.
A multimédiás oldalról tehát elmondható, hogy remekül teljesít a kis gép. Persze aki rendelkezik egy olyan konzollal, mely képes multimédiás központtá is alakulni, annak elsősorban számítógépként jönne jól az MSI Wind Box, de sokan vannak azok is, akik a játékokat egy erre a célra is összerakott számítógépen élvezik, a nappaliban pedig kizárólag filmezni szoktak. Azoknak is jól jöhet ez a gép, akik éppen egy táblagép megvásárlását tervezik otthoni böngészés céljából, hiszen a nappaliban az MSI masinája is bármikor képes kiszolgálni a szörfözők igényeit, ráadásul egy normál géphez képest szinte a hangját sem lehet hallani, ami nagyban javítja az élményindexet.
Összességében tehát azt kell mondjam, hogy az új Wind Box DC111 továbbviszi az előd vérvonalát, és egy modern háztartásban igencsak meghatározó szerepe lehet. Az ára 90 ezer Ft alatt van, a készülékre pedig két év garancia vonatkozik. Akik még csak kóstolgatják ezt a témát, választhatják a korábbi modelleket is, melyek 70 ezer Ft környékén vannak, de nekik is inkább tesztalanyunkat javasolnám, mert nem olyan nagy a árbéli eltérés.
Gyermeki méretekkel megáldott modern kori gép, melyet a ház több pontján is ki tudunk használni.
